BÖLGELERHABERLERKÜLTÜR ve SANAT

El Gouna Film Festivali 13 Ekim’de başlayacak

El Gouna Film Festivali, CineGouna Platformu aracılığıyla 13-20 Ekim tarihleri arasında planlanan altıncı gösteriminin çeşitli ayrıntılarını duyurdu.

Festivalin resmi web sitesine göre, CineGouna Platformu, Mısırlı ve Arap film yapımcılarını desteklemek ve güçlendirmek, sanatsal ve finansal destek bulmalarına yardımcı olmak için oluşturulmuş endüstri odaklı bir etkinliktir. Web sitesi, “CineGouna Platformu, paylaşım ve öğrenme fırsatları sağlayan CineGouna SpringBoard ve CineGouna Bridge programlarını sunuyor” dedi.

Platform; yedi uzun metrajlı anlatı projesi ve altı uzun metrajlı belgesel projesini içeren geliştirme aşamasında 13, üç uzun metrajlı film ve dört uzun metrajlı belgesel içeren post prodüksiyon aşamalarında yedi film olmak üzere 20 proje seçti.

Bu projeler sekiz Arap ülkesini temsil ediyor ve Gouna Film Festivali 2023’ün lansmanında 380.000 ABD dolarından fazla ödül için yarışmak üzere gönderilen 160’tan fazla proje arasından seçildi.

Film yapımcıları projelerini ve filmlerini sanatsal tavsiye almak için yapımcılara, bağışçı kurumlara, distribütörlere, film satıcılarına ve festival programcılarına sunacaklar.

Ayrıca, bölgesel ve uluslararası işbirliği fırsatlarını geliştirmek amacıyla film yapımcıları, endüstri uzmanları ve danışmanlar arasında devam eden filmlerin senaryolarını veya versiyonlarını geliştirmek için bire bir toplantılar yapılacaktır.

6. El Gouna Film Festivali Jürisi

Jüri, Tunuslu yapımcı Habib Attia, Fransız yapımcı Guillaume de Seille ve Mısırlı yönetmen ve senarist Hala Khalil’den oluşuyor.

Geliştirme aşamasında kazanan proje ve prodüksiyon sonrası aşamasında kazanan film, yerel, bölgesel ve uluslararası kurumlarla ortaklaşa sunulan bir dizi değerli finansal ve profesyonel ödüle ek olarak, her biri için bir CineGouna Platform sertifikası ve 15.000 dolarlık bir mali ödül alacak.

El Gouna Film Festivali yönetmeni Intishal al-Tamimi, bu yılki lansman etkinliği hakkında konuştu:

“Başlangıçta ekonomik durumun CineGouna Platform etkinliğine katılan projeleri destekleme ortaklarının ve film kurumlarının coşkusu üzerindeki etkisinden korktuk ancak toplam ödül havuzunun önceki tüm oturumlara kıyasla rekor bir sayıya ulaşmasını sağlayan büyük katılım bizi şaşırttı.”

Tamimi, “bu kesinlikle projelere yardımcı olmaya ve genel olarak Arap sinemasını desteklemeye katkıda bulunacaktır ” dedi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu