BÖLGELERDOĞU AFRİKAHABERLER

El-Burhan, “diyalog ortamı yaratmak” için siyasi tutukluları serbest bırakmayı planlıyor

Egemenlik Konseyi tarafından yapılan açıklamaya göre Sudan Egemenlik Konseyi Başkanı Orgeneral Abdulfettah el-Burhan, konsey üyesi Yasir el-Ata’nın başkent Hartum’daki konutunda düzenlediği iftara katıldı ve konuşma yaptı.

Burhan, yaptığı konuşmada, geçiş sürecinde yönetimin başarısız olduğunu ve vatandaşların isteklerinin karşılanmadığını belirtti.

Geçiş döneminin herkes arasında barış, uzlaşma ve rıza içinde geçmesini istediğini vurgulayan Burhan, vatandaşların kendilerini kimin yöneteceğini seçeceği özgür ve adil seçimler yapılana kadar bu dönemi tamamlamak için en iyi yolu bulmak gerektiğini ifade etti.

Burhan, pek çok girişimin masada olduğunu ve silahlı kuvvetlerin bunları kabul etmekte bir sakıncası olmadığının altını çizdi.

Geçiş sürecinde herkesin yönetmekte başarısız olduğunu belirten Burhan, ülke sorunlarına çözüm bulunması gerektiğini vurguladı.

Burhan, “Vatandaşların isteklerini karşılayamadık. Ülke, gösteriler, yürüyüşler, ekonomik sorunlar, kabile çatışmaları ve güvenlik ihlallerinden mustarip hale geldi. Herkesin bu sorunlara çözüm bulmak için çalışması gerekiyor.” ifadelerini kullandı.

Siyasi tutuklular, “diyalog ortamı yaratmak” için serbest bırakılacak

Burhan, yaptığı açıklamada ülkede diyalog ortamı yaratmak amacıyla siyasi tutukluların “iki veya üç gün içinde” serbest bırakılacağını söyledi.

“Tutukluların yasal statüsünü incelemek ve prosedürlerini hızlandırmak” için başsavcı ve Yargıtay başkanıyla bir toplantı yaptığını belirten Burhan, “Siyasi güçler arasında bir uzlaşma olması durumunda iktidarı sivillere devretmeye hazırız.” ifadelerini kullandı.

Burhan, siyasi ve toplumsal güçleri, direniş komitelerini ve tüm ulusal aktörleri ve ilgilileri millî mutabakatı sağlamak için ülke menfaatini ön planda tutarak taviz vermeye çağırdı.

Burhan, geçtiğimiz günlerde otoriteyi yalnızca seçilmiş bir iktidara vereceğini açıklamıştı.

Kaynak: AA

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu