BATI AFRİKABÖLGELERHABERLER

ECOWAS ve Nijerya, şiddet mağduru hanelere 1 milyon dolarlık gıda yardımı sağlıyor

Nijerya hükümeti, Batı Afrika Devletleri Ekonomik Topluluğu (ECOWAS) aracılığıyla ülkenin kuzeyindeki şiddet mağdurlarına yönelik gıda yardımı için 1 milyon dolar destek verdi.

Nijerya hükümeti ve ECOWAS tarafından yapılan açıklamada, ülkenin kuzey bölgesindeki şiddetten etkilenen ailelere gıda yardımı kapsamında 1 milyon dolarlık bağış yapıldığı kaydedildi.

Yardımdan faydalanacak haneleri tercih ettikleri marketlerden yerel gıdalar satın almaya teşvik eden açıklamada Zamfara, Katsina ve Borno eyaletlerinde gıda güvenliği olmayan 840 hanenin gıda ve beslenme ihtiyaçlarının karşılanacağı belirtildi.

Ülkenin kuzeyindeki şiddet ve çatışma olaylarının gündelik hayatı olumsuz etkilediğine vurgu yapılan açıklamada “Etkilenen bu eyaletlerde, sürekli çatışmalar dışında iklim şokları, yüksek gıda fiyatları ve düşük hane halkı satın alma gücü, insanların kendi kendilerini besleme yeteneklerini baltalıyor.” ifadeleri kullanıldı.

Nijerya’nın kuzeyinde faaliyet gösteren Boko Haram terör örgütü 2000’li yıllarından başından bu yana varlığını sürdürüyor.

Boko Haram’ın günümüze kadar düzenlediği kitlesel şiddet eylemleri ile 20 binden fazla kişi hayatını kaybetti.

Kaynak: AA

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu