BATI AFRİKABÖLGELERHABERLER

ECOWAS Gine, Burkina Faso ve Mali için toplandı

Batı Afrika Devletleri Ekonomik Topluluğu (ECOWAS) Gine, Mali ve Burkina Faso’nun darbe sonrası sürecini ele almak üzere Gana’nın başkenti Akra’da olağanüstü bir zirve gerçekleştirdi.

Toplantıdan sonra yayınlanan nihai bildiriye göre, Batı Afrikalı liderler Mali’nin geçiş yetkililerine seçimleri düzenlemeleri için 12-16 ay süre verdi. Şubat 2022’de gerçekleştirilmesi kararlaştırılan seçim takviminin gecikmesi nedeniyle ülkeye uygulanan yaptırımların sürdürüleceği açıklandı.

ECOWAS Mali’ye yönelik yaptırımlar kapsamında kara ve hava sınırlarını kapatılırken, Batı Afrika Devletleri Merkez Bankasındaki varlıkları dondurulmuş, ECOWAS ülkeleri ile diplomatik ve ekonomik ilişkileri de askıya alınmıştı

ECOWAS, Burkina Faso’daki durumla ilgili olarak, Başkan Roch Kabore’nin en geç 31 Mart 2022’ye kadar serbest bırakılmasını talep ederek, sürenin geçirilmesi halinde geçiş makamlarına bireysel yaptırımlar uygulanacağını belirtti.

Açıklama’da Gine’deki askeri liderlerin nisan sonuna kadar “geçiş için kabul edilebilir bir zaman çizelgesi” oluşturmaları istendi, aksi takdirde hükümete ve Ulusal Geçiş Konseyi’ne cezai yaptırımlar uygulanacağı ifade edildi.

Kaynak: AA

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu