BATI AFRİKABÖLGELERHABERLER

ECOWAS, Gana’da pazar günü olağanüstü zirve gerçekleştirecek

Batı Afrika Devletleri Ekonomik Topluluğu (ECOWAS) Mali, Gine ve Burkina Faso’daki siyasi durumlara ilişkin pazar günü Gana’da olağanüstü zirve düzenleyecek.

Abuja’da bulunan ECOWAS Komisyonu İletişim Bölümü tarafından cuma günü yapılan açıklamaya göre zirve 5 Haziran 2022 pazar günü Gana Cumhuriyeti’nin Accra kentinde yapılacak.

ECOWAS üyesi liderler, demokratik olarak seçilmiş hükümetleri askeri darbelerle deviren bu üye devletlerdeki son siyasi gelişmelere ilişkin raporları değerlendirip tartışacaklar.

Mali’de 18 Ağustos’taki darbenin ardından sivil ve siyasi bir geçiş süreci beklenirken askeri cunta Halkın Kurtuluşu Ulusal Konseyi (CNSP), konseyin lideri Assimi Goita’yı “cumhurbaşkanı” ilan etti.

Gine’de Mamady Doumbouya 5 Eylül 2021’de darbe yaparak Alpha Conde hükümetini devirdi.

Burkina Faso’da ise Yarbay Paul-Henri Sandaogo Damiba, 24 Ocak 2022’de devlet başkanı Roch Christian Kabore’yi görevden indirerek kendisini devlet başkanı ilan etmişti.

ECOWAS, darbeci hükümetlere çeşitli yaptırım ve askıya alma cezaları uygulasa da cuntacı liderler sakinliklerini koruyarak demokrasiye geçiş konusunda belirlenen takvime uymadı.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu