DOĞU AFRİKASPOR

Dünya Boks Şampiyonası yarı finalinde Mozambikli iki kadın: Alcinda Panguane ve Rady Gramane

Dünya Boks Şampiyonası’nda Mozambik’i temsil eden Alcinda Panguane ve Rady Gramane yarı finale kaldı. Aynı zamanda Mozambik’te bir ilke imza atan iki kadın boksör, bronz madalyayı garantileyen ilk Mozambikliler olarak tarihe yazıldılar.

Panguana, Pazartesi günü çeyrek finalde Kamerunlu boksör Cindy Djankeu Ngamba’yı yenerek yarı finale yükselmişti.
Panguana’nın bir sonraki karşılaşması 60-70 kg kategorisinde Kazakistanlı Valentina Khazova ile olacak. Mozambikli boksör bu sefer yumruklarıyla final maçını hedefleyecek.

Rady Gramane de bu Pazartesi günü rakibi Ukraynalı Karolina Makhno’yu yenerek yarı finale yükselmişti.

Bir sonraki maçında bayanlar orta (70-75kg) kategorisinde yarışacak olan Gramane’nin rakibi Amerika orta sıklet (75kg) şampiyonu Kanadalı Tammara Thibeault olacak.

Her iki Mozambikli boksör de bir dünya şampiyonasında bu kadar ileri giderek Mozambik spor geçmişinde bir ilke imza attı. Aynı şekilde bronz madalyaya ek olarak, yarı finale yükselmeleri karşılığında her iki sporcu 25.000 ABD doları tutarında para ödülünü garantilemiş oldu.

Uluslararası Boks Birliği (IBA) tarafından Türkiye’nin ev sahipliğinde düzenlenen Dünya Kadınlar Boks Şampiyonası’nda yarın yarı final maçları İstanbul Başakşehir Gençlik ve Spor Tesisleri’nde gerçekleşecek.

Kaynak: Yerel Ajanslar

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu