BATI AFRİKAEKONOMİHABERLER

Dünya bankası G5 Sahil ülkelerine 350 milyon dolar destek sağlayacak

Moritanya, G5 Sahil ülkelerinin Dünya Bankası’nın kırsal yaşamı destekleme projesinin ikinci aşaması için anlaşmaya gittiğini duyurdu.

Dünya Bankası bu proje ile G5 Sahel ülkelerine 350 milyon dolar destek sağlayacak.

Moritanya Hayvansal Kalkınma Bakanı Murabit Valed Benahi Nuakşot’ta yaptığı açıklamada, “Projenin ilk aşamasının sonuçları, hayvan sağlığı ve diğer veterinerlik hizmetlerinin güçlendirilmesi açısından beklentileri karşıladı” ifadelerini kullandı.

Valed Benahi, açıklamasında projenin; doğal kaynakların kullanımının iyileştirilmesi, kuyuların kazılması ve imar edilmesi ve hayvan pazarları, süt işleme için küçük sanayi birimleri gibi birçok ticari altyapının kurulmasını sağladığını belirtti.

G5 Sahil veya G5S olarak bilinen topluluk, Batı Afrika’da iş birliğini geliştirmek, güvenlik ve ekonomik zorlukların üstesinden gelmek, kalkınma sağlamak için fonlar ve yabancı yatırımları çekmek, halka yeni iş fırsatları yaratmak üzere 2014 yılında kuruldu.

Topluğun içerisinde Moritanya, Burkina Faso, Mali, Çad ve Nijer bulunuyor.

Dünya Bankasının yayınlamış olduğu raporlara göre, Afrika Sahil topraklarının %75’i şiddetli kuraklık yaşıyor.

Dünya Bankası, 2015 ve 2020 yılları arasında projenin ilk aşaması sayesinde, topluluğun beş ülkesinde de hayvan sağlığının iyileştirmesi, doğal kaynakların yönetiminin geliştirilmesi ve iklimsel krizlerin önlenmesi konusunda başarı yakaladığını ifade etti.

Kaynak:AA

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu