BÖLGELERDOĞU AFRİKAHABERLER

Dünya Bankası Etiyopya için 300 milyon dolarlık hibe paketini onayladı

Dünya Bankası, Etiyopya’daki Çatışmadan Etkilenen Topluluklar için Müdahale-Kurtarma-Dayanıklılık Projesi için 300 milyon dolarlık Uluslararası Kalkınma Birliği hibesini onayladı.

Dünya bankası bugün yaptığı açıklamada, projenin toplulukların acil ihtiyaçlarını karşılamaya, çatışma tarafından tahrip edilen altyapıyı iyileştirmeye ve toplumun çatışmanın etkilerine karşı dayanıklılığını sürdürülebilir bir şekilde artırmaya yönelik çabaları destekleyeceğini duyurdu.

Yapılan açıklamada, özellikle, temel hizmetlere erişimi iyileştirmenin yanı sıra topluluklar tarafından öncelik verilen iklime dayanıklı altyapının yeniden inşasına yardımcı olacağı vurgulandı. Ayrıca “Çatışmalardan etkilenen toplulukların ihtiyaçlarını acilen karşılamak için eğitim, sağlık, su ve sanitasyon alanları da dahil olmak üzere kilit hizmetleri sağlamak üzere mobil birimler gönderilecek.” ifadeleri kullanıldı.

Proje, başlangıçta son çatışmalardan etkilenen ve çok sayıda ülke içinde yerinden edilmiş insana ev sahipliği yapan Afar, Amhara, Benishangul Gumuz, Oromia ve Tigray bölgelerine desteğe öncelik veren ulusal bir konuma sahip olduğu ifade edildi.

Açıklamada, yerel bağlamlara uyarlanmış hızlı ve verimli desteğin sağlanması için projenin federal, bölgesel ve toplum temelli kuruluşlar tarafından uygulanacağı belirtildi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu