EKONOMİHABERLER

Türkiye Mezunu Dr. Gummi: “Türk trafolarını Nijerya’da kuruyoruz”

Nijeryalı Türkiye Mezunu Mohammed Bawa Gummi Merhaba Afrika'ya konuştu.

2008 yılında Ankara Üniversitesi Uygulamalı Bilimler Fakültesi’nden mezun olan Türkiye Afrika Enerji Şirketi Üst Yöneticisi ve Nijerya Mezunlar Derneği Başkanı Dr. Mohammed Bawa Gummi, Türkiye Mezunları Forumu’nun ilk gününde “Küresel Ekonomi ve Yeni Trendler” konulu panelde konuştu.

Nijerya’nın GSYH bazında dünyanın en büyük 31. ekonomisi olduğunu hatırlatan Gummi, pandeminin küresel tedarik zincirini bozduğunu ve küresel aktörlerin kendini yeniden şekillendirmesi gerektiğini belirtti.

Ekonomilerin yeniden toparlanması için ülkelerin korumacı politikalara yöneldiğine işaret eden Dr. Gummi, Türkiye’nin özellikle sağlık alanında bunu oldukça başarılı yürüttüğünü söyledi.

Rusya-Ukrayna savaşının Avrupa’da enerji sektörünü yeniden şekillendirdiğini ifade eden Gummi, Avrupalı devletlerin nükleer enerji sahasına dönmeye çalıştığına değindi.

“Türkiye yapımı trafoların Nijerya’da kurulmasını sağlıyoruz”

Nijerya’daki enerji yatırımları hakkında Merhaba Afrika’ya konuşan Türkiye-Afrika Enerji Şirketi Üst Yöneticisi Mohammed Bawa Gummi, şirketinin iki ülke arasında yürüttüğü enerji iş birliğini değerlendirdi.

“Nijerya’da enerji sektöründe kendi kurduğum şirketimin yanında Türkiye ortaklığında kurduğumuz bir şirketimiz var. Türk ortaklığında yaptığımız çalışmalarda devlet için anahtar teslimi trafo indirici merkezleri yapıyoruz.”

2002’de başlayan program ile Nijerya’da faaliyet gösteren 100 firmadan ilk üçte yer aldığını ifade eden Dr. Gummi, şirketinin yıllık cirosunun 100 milyon dolara ulaştığını belirtti.

Mohammed Bawa Gummi şirketinin yalnızca Türkiye’de üretilen malzemeleri ihraç ettiğini ve bunu sağlayabilmek için Nijerya’da sertifikaya sahip olduklarını dile getirdi.

Dr. Gummi pandemi dönemini şöyle değerlendirdi:

“Pandemi şartları şirketimizi çok fazla etkilemedi, bizi etkileyen kısmı tedarik zinciri noktasında. Eskiden 4 ay içerisinde teslimat alabiliyorken şu anda bu süre 12 aya çıkmış durumda. Fakat bu durum tüm dünyada ortak bir soruna dönüştüğü için hala yerimizi koruyabiliyoruz.”

Türkiye Mezunları Forumu

Cumhurbaşkanlığı himayelerinde Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB) tarafından düzenlenen Türkiye Mezunları Forum’u kapsamında 60 ülkeden 200 Türkiye Mezunu İstanbul’da buluşuyor.

19-20 Ocak 2023 tarihlerinde İstanbul’da Grand Cevahir Hotel’de gerçekleştirilen forumda teknoloji, ekonomi, sağlık, kültür, medya alanlarında 7 adet panel yer alıyor

Program katılımcıları arasında dünyanın dört bir yanında ülkelerinde başarılı faaliyetlere imza atarak önemli görevlerde çalışmalarını sürdüren Türkiye Mezunları bulunuyor.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu