BÖLGELERDOĞU AFRİKAHABERLER

Doğu Afrika’nın askeri istihbarat şefleri Kampala’da bir araya geldi

Doğu Afrika’nın askeri istihbarat şefleri, halkları ve bölgeyi etkileyen güvenlik sorunlarını tartışmak için Kampala’da bir araya geldi.

Toplantıya, Cibuti, Kongo Demokratik Cumhuriyeti, Etiyopya, Somali, Eritre, Ruanda, Güney Sudan, Sudan ve Tanzanya’dan temsilciler katıldı.

Düzenlenen toplantıda, değişken güvenlik ortamında yeni önlemler almak, güvenlik risklerinin doğru değerlendirilmesi ve diğer konular arasında iş birliğini geliştirmek için elverişli bir ortam ve platform tartışıldı.

Uganda Halk Savunma Gücü Başkan Yardımcısı General Peter Elwelu, toplantının, bölgenin iklim değişikliği, salgın hastalıklar, küçük silah kullanımının yaygınlaşması, siber güvenlik, terörizm ve organize suçlar gibi kolektif güvenliğe büyük zorluklar getiren dinamik çevresel tehditlerin yaşandığı bir döneme denk geldiğini kaydetti.

Elwelu, “Neredeyse tüm Afrika benzer zorluklarla karşı karşıyadır, bu nedenle bir araya gelmek, devletlerin hayatta kalmasını tehdit eden bu zorluklarla başa çıkmaya yardımcı olacaktır.” ifadelerini kullandı.

İstihbarat olmadan bölgede fazla bir şey yapılamayacağını vurgulayan Elwelu, tehditleri objektif olarak inceleyebilmek ve bunları bir bölge olarak ele almanın yollarını bulabilmek için tüm paydaş devletler arasında karşılıklı güveni destekledi.

Toplantıya başkanlık eden Uganda Askeri İstihbarat Şefi Tümgeneral James Birungi, bölge güçleriyle iş birliği halinde mücadele edilen ulusal güvenliğe yönelik bazı tehditlere rağmen Uganda’nın barışçıl ve istikrarlı olduğuna dikkat çekti.

Birungi, diğer ülkeler gibi Uganda’nın da küresel güvenlik dinamiklerinden etkilendiğini belirterek, bu tehditlerin yeni stratejiler geliştirmeyi gerektirdiğinin altını çizdi.

İş birliğinin tüm paydaşlara yardımcı olacağını söyleyen Birungi, “Bu toplantının bölgede ve ötesinde barış ve istikrarın sağlanmasına yönelik genel çabalara katkıda bulunacağını umuyorum.” ifadelerini kullandı.

Birungi, Uganda’nın bölgesel istikrara yönelik tüm girişimleri desteklediğini ve diğer paydaşların da desteklerini beklediğini kaydetti.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu