BÖLGELERDOĞU AFRİKAHABERLERSAĞLIK

Doğu Afrika’da 28 milyon kişi açlık tehdidi altında

Doğu Afrika’da kuraklık nedeniyle 28 milyon kişinin açlık kriziyle karşı karşıya olduğu bildirildi.

Uluslararası insani yardım kuruluşu Oxfam tarafından yapılan açıklamada Doğu Afrika’da Mart ayında yağış olmaması halinde 28 milyon kişinin şiddetli açlıktan etkileneceği belirtildi.

Açıklamada, uluslararası toplumun harekete geçmemesi halinde bölgede açlık krizinin tırmanacağı uyarısında bulunuldu.

Oxfam İcra Direktörü Gabriela Bucher, Doğu Afrika’nın endişe verici bir seviyede açlık kriziyle yüz yüze olduğuna dikkati çekerek “Etiyopya, Kenya, Somali, Güney Sudan ve ötesinde yayılmayı sürdüren büyük çaplı bir felaket yaşanıyor. Bu ay yağmur yağsa bile bugün acil önlemler alınmadığı sürece geri dönüş neredeyse imkansız olacak.” dedi.

Bucher, Rusya ve Ukrayna çatışmasının küresel gıda sistemi üzerindeki yansımalarına değinerek krizden en fazla yoksul ülkelerin etkilendiğini ve artan gıda fiyatlarının halihazırda birçok krizle mücadele eden insanları zor durumda bıraktığına işaret etti.

Açıklamada, Doğu Afrika ülkelerinin buğdayı %90 Ukrayna ve Rusya’dan ithal ettiği hatırlatılarak fiyatlardaki artışın açlık krizine yönelik çözümleri baltaladığı ifade edildi.

Açıklamada ayrıca 2022’nin sadece ilk çeyreğinde Etiyopya, Kenya ve Somali’de 13 milyondan fazla kişinin su ve otlak bulmak için evlerini terk etmek zorunda kaldığı kaydedildi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu