BÖLGELERDOĞU AFRİKAHABERLERPOLİTİKA

Doğu Afrika Topluluğu’nun ilk kadın Genel Sekreteri Veronica Mueni Nduva görevine başladı

Doğu Afrika Topluluğu'nun ilk kadın Genel Sekreteri Veronica Mueni Nduva, Juba'da Güney Sudan Cumhurbaşkanı Salva Kiir başkanlığındaki Olağanüstü Devlet Başkanları Zirvesi'nde yemin etti.

Güney Sudan Devlet Başkanı Salva Kiir’in başkanlık ettiği toplantıda Veronica Mueni Nduva, Doğu Afrika bloğununun karşı karşıya olduğu acil sorunları ele alacağına ve entegrasyon gündemine bağlı kalacağına dair söz verdi.

Veronica Nduva, Kamu Hizmeti Baş Sekreterliği görevinden ayrılarak, Doğu Kongo’daki çatışmalar, Ruanda ile Burundi arasındaki kapalı sınırlar ve Ruanda ile Demokratik Kongo Cumhuriyeti arasındaki gerginlikler gibi bölgesel sorunlara odaklanacağını belirtti.

Barışın teşvik edilmesi için çaba göstereceğini ifade eden Nduva, selefi Dr. Peter Mathuki ve Sekreterlik personeline teşekkürlerini iletti ve onların çabalarının, Doğu Afrika Topluluğu’nun entegrasyon sürecinde sağlam bir temel oluşturduğunu vurguladı.

Nduva, “Şu anda kendi aramızda yapılan ticaretin oranı yüzde 15 civarında. Somali’nin de bloğa kabul edilmesiyle bu oranın artacağını umuyoruz ve bunu sabırsızlıkla bekliyoruz.” dedi. Ayrıca Başkan Salva Kiir Mayardit, Güney Sudan’ın Temmuz ayında Siyasi Federasyon konusunda halkın katılımını ve istişareyi içerecek bir etkinliğe ev sahipliği yapacağını duyurdu.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu