BATI AFRİKABÖLGELEREKONOMİHABERLER

Doğal kaynak zengini Nijerya’dan Türk iş insanlarına yatırım çağrısı

Nijerya Petrol Kaynaklarından Sorumlu Devlet Bakanı Timipre Sylva, ülkesinin petrol ve doğal gaz zengini olduğunu belirterek bu alanda Türk iş insanlarına yatırım çağrısı yaptı.

Türkiye ile ilişkiler ve yatırım fırsatlarıyla ilgili AA muhabirinin sorularını yanıtlayan ve Nijerya’nın doğal gaz rezervlerini artırmak istediklerini belirten Bakan Sylva, “Rezervimizi (doğal gaz) 206 trilyon fit küpten 600 trilyon fit küpe yükseltmek istiyoruz. Bu noktada Türk yatırımcılarını bu miktarı birlikte çıkartmaya davet ediyorum.” dedi.

Sylva, Türkiye ile Nijerya arasında sıvılaştırılmış doğal gaz (LNG) alanında güçlü bir iş birliği olduğunu ve Türkiye’nin Nijerya’dan yüksek miktarda LNG ithal ettiğini söyledi.

Ancak Nijerya’nın üretimde yaşadığı sıkıntılar nedeniyle  Türkiye’nin ek LNG talebini temin edemediğini belirten Sylva, “Ebonyi eyaletindeki LNG üretim merkezinde tam kapasiteyle üretim yapamıyoruz. Bu nedenle de Türk hükümetinin talep ettiği ek miktarı veremiyoruz. Bu sorunu yıl sonuna kadar çözmek için çabalıyoruz. Söz konusu ek miktar için başka uluslararası LNG tedarikçileriyle de görüşüyoruz.” diye konuştu.

“Enerji alanında Türk yatırımcıları çekmek istiyoruz”

Ülkenin özellikle gazın çıkarılması ve işlenmesi konusunda büyük fırsat sunduğunu vurgulayan Sylyai, enerji alanında Türk yatırımcıları Nijerya’ya çekmek istediklerine işaret etti.

Ülkesinde “tesadüfen” petrol ararken 206 trilyon fit küp gaz keşfettiğini belirten Sylva,  “Burada çok yüksek miktarda gaz var. Önceden yasal mevzuat uygun olmadığı için gaz çıkarımına odaklanmamıştık. Ancak şimdi bu mümkün. Rezervimizi 6 trilyon metreküpten yaklaşık 600 trilyon fit küpe yükseltmek istiyoruz. Bu noktada Türk yatırımcılarını bu miktarı birlikte artırmaya davet ediyorum.” ifadelerini kullandı.

Türk yatırımcılarını sondaj işlemleri, geri kazanma ve kuyu faaliyetlerinde yer alarak çıkarılan gaza katma değer katıp gazı tekrar Türkiye’ye ihraç etmeye çağıran Sylva, şunları kaydetti:

“Burada yapabileceğimiz birçok şey var. Türkiye’nin teknolojik kapasitesinin farkındayız. Bu nedenle Türk yatırımcılarla Nijerya’da çalışmaya çok istekliyiz. Petrol ve doğal gaz çıkarma ve üretiminin yanı sıra altyapı çalışmalarında Türk yatırımlarını çok önemsiyoruz. Çünkü ülkemizde boru hattı ve rafineri tarafında da çok büyük eksik var. Ayrıca gazın işlenmesi, amonyak ve gübre üretiminde de burada fırsatlar var.”

Kaynak: AA

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu