BÖLGELEREKONOMİHABERLERKUZEY AFRİKA

DEİK Türkiye-Fas İş Konseyi, Fas’a ziyaret gerçekleştirdi

Türkiye ve Fas arasındaki ekonomik ilişkilerin güçlendirilmesi amacıyla, DEİK Türkiye-Fas İş Konseyi tarafından Fas'a stratejik bir ziyaret düzenlendi. Üç gün süren bu ziyaret sırasında, Türk heyeti, Fas'ın finansal ve ticari kalbi olan Kazablanka ve başkent Rabat'ta önemli görüşmeler gerçekleştirdi.

Heyetin lideri Zeynep Bodur Okyay, Türkiye’nin Rabat Büyükelçisi Mustafa İlker Kılıç ile birlikte, Fas Girişimciler Genel Federasyonu ile ortak bir toplantıya katıldı. Ayrıca, Kazablanka Finans Şehri ve havacılık sektöründe öne çıkan Midparc serbest bölgesi gibi yerleri ziyaret ederek, yatırım olanakları hakkında bilgi topladılar.

Rabat’ta ise, Fas Enerji Dönüşümü ve Sürdürülebilir Kalkınma Bakanı Leyla Benali ile görüşen heyet, Fas Sanayi ve Ticaret Bakanlığı, Ulaştırma ve Lojistik Bakanlığı ve Yatırım ve İhracatı Geliştirme Ajansı ile de toplantılar düzenledi.

DEİK Türkiye-Fas İş Konseyi Başkanı Okyay, Fas Girişimciler Genel Federasyonu ile İstanbul’da geniş katılımlı bir yatırım ve iş forumu düzenlemeyi planladıklarını belirtti. Bu forumun tahmini olarak eylülde gerçekleşeceği ifade edildi.

Fas’ın, 2030 Dünya Kupası’na ev sahipliği yapma hazırlıkları kapsamında büyük altyapı ve inşaat projelerine ihtiyaç duyduğunu ve bu alanda yatırımcı çekmek için planlama yaptığını vurgulayan Okyay, DEİK’in iş diplomasisi amacını öne çıkardı.

Rabat Büyükelçisi Kılıç ise, Türk özel sektörünün Fas’a olan ilgisinin arttığını ve bu ziyaretin, ticaret ve yatırım amaçlı olduğunu belirtti. 2023 yılında Türkiye ile Fas arasındaki ticaret hacminin 4,4 milyar dolar olduğunu ve bu rakamların artmasını beklediklerini ifade etti.

Bu ziyaret ve planlanan etkinlikler, iki ülke arasındaki ekonomik işbirliğini daha da güçlendirmeyi ve çeşitli sektörlerde fırsatları değerlendirmeyi hedefliyor.

 

Kaynak: AA

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu