BÖLGELERDOĞU AFRİKAHABERLER

Cumhurbaşkanı Mahmud, Eş-Şebab ile topyekün savaş çağrısı yaptı

Somali Ulusal Güvenlik Komitesi, Hayat Oteli saldırısının ardından Somali Cumhurbaşkanı Hasan Şeyh Mahmud başkanlığında 23 Ağustos’ta toplandı.

Başbakan Hamza Abdi Barre, kabine üyeleri ve üst düzey güvenlik yetkililerinin katıldığı acil güvenlik toplantısında El-Şebab ile mücadele için kapsamlı bir operasyon kararı alındı.

Toplantıdan sonra basın açıklaması yapan Cumhurbaşkanı Mahmud, ülkeyi El Şebab tehdidinden kurtarmaya kararlı olduklarını açıkladı.

Mahmud, yaptığı basın açıklamasında yastan yorulan Somali halkını El Şebab’a karşı topyekün bir savaşa hazırlanmaya çağırdı.

Birincil önceliğin terör ile mücadele olduğunu ifade eden Mahmud, “Halkımızın sorunu olan terörü, kontrol ettikleri tüm alanlardan kurtarana kadar ortadan kaldırmaya kararlıyız.” dedi.

Hayat Oteli saldırısı

Somali’nin başkenti Mogadişu’da yer alan Hayat Otel’ine 19 Ağustos günü terör saldırısı düzenlenmişti. Saldırıyı terör örgütü Eş-Şebab üstlenmişti.

Eş-Şebab’ın oteli kuşatma altında tuttuğu sürece 21 kişi hayatını kaybetmiş, 177 kişi ise yaralanmıştı.

Hayat Otel, ülkenin yeniden inşasına yardımcı olmak için yurt dışından dönen üst düzey hükümet yetkilileri, insani yardım çalışanları ve diasporaya ev sahipliği yapıyordu.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu