BATI AFRİKADOĞU AFRİKAGÜNEY AFRİKAHABERLERKUZEY AFRİKAORTA AFRİKAPOLİTİKA

Çin, Nijer krizinde arabuluculuk edecek

Çin elçisi Niamey, Pekin'in mevcut siyasi durumda Nijerlilerin yanında olduğunu söyledi.

Batı Afrika ülkesi elçisine göre, Çin hükümeti, ordunun seçilmiş cumhurbaşkanını bir aydan daha uzun bir süre önce görevden aldığı Nijer krizine arabuluculuk yapmayı planlıyor.

Jing Feng, Nijer’in geçiş dönemi Başbakanı Ali Mahamane Lamine Zene ile Nijer’in başkenti Niamey’de konuştu.

Feng, Çin’in her zaman diğer ülkelerin içişlerine karışmama ilkesini takip ettiğini ve Nijer’deki durumu hevesle takip ettiğini söyledi.

Feng toplantıdan sonra gazetecilere verdiği demeçte,” Çin hükümeti, bu Nijer krizine siyasi bir çözüm bulmak için bölge ülkelerine tam saygı duyarak bir arabulucu rolünü oynamayı planlıyor ” dedi. “Çin bu durumda Nijerlilerin yanında duruyor.”

Çin’in her zaman Afrika ülkelerinin yanında olduğunu, ancak onları sorunlarına kendi çözümlerini tasarlamaya teşvik ettiğini söyledi.

Toplantının Nijer’deki siyasi duruma odaklandığı bildirildi.

Yetkililere göre Çin, Nijer’in enerji, petrol ve altyapı da dahil olmak üzere birçok alanda ortağı olmaya devam ediyor.

İki ülke, ham petrolün güney Nijer’in Agadem sahalarından Benin’deki Seme limanına taşınmasını kolaylaştıracak 2.000 kilometrelik (1.243 mil) uzunluğunda bir petrol ihracat boru hattının inşası üzerinde çalışıyor.

Zeine, Batı Afrika Devletleri Ekonomik Topluluğu (ECOWAS) ile siyasi krizin ardından Nijer’e uygulanan “mümkün olan en kısa sürede” yaptırımların kaldırılması olasılığı konusunda görüşmelerin devam ettiğini söyledi.

Benzer tartışmaların Nijer’de konuşlanmış yaklaşık 1.500 askerin Fransız askerini hızlı bir şekilde geri çekilmesi konusunda devam ettiğini söyledi.

Nijer 26 Temmuz’da Gen. Eski bir başkanlık muhafızı komutanı olan Abdourahamane Tchiani, Başkan Mohamed Bazoum’u deviren bir askeri müdahaleye öncülük etti.

Kaynak: AA

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu