DOĞU AFRİKAEKONOMİHABERLER

Cibuti’nin Ankara Büyükelçisi Abdillahi, Güneydoğulu hububatçıları ziyaret etti

Güneydoğu Anadolu Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Celal Kadooğlu ve yönetim kurulu üyeleri, Cibuti’nin Ankara Büyükelçisi Aden Hüseyin Abdillahi ile görüşme gerçekleştirdi.

Güneydoğu Anadolu İhracatçı Birliklerinden (GAİB) yapılan açıklamaya göre görüşmede ticari ilişkiler ele alındı.

Büyükelçi Abdillahi, Cibuti halkının Türk mallarını sevdiğini belirterek Türk yatırımcıları Cibuti’ye davet ettiğini belirtti.

Birlik Başkanı Celal Kadooğlu, Türkiye genelinden Cibuti’ye 2021 yılında bütün sektörlerden gerçekleştirilen 291 milyon 400 bin dolarlık ihracatın 152 milyon 552 bin dolarlık bölümünün kendi birlik üyelerinden yapıldığını ifade etti.

Konuşmasının devamında Cibuti’de Türk ürünlerine yönelik talebin hızla artmasının önemine değinen Kadooğlu, şunları kaydetti:

“Bölgemizden bu ülkeye 2021 yılının ilk 5 ayında 40 milyon 501 bin dolarlık sektörümüzün ihracatı gerçekleştirilirken 2022 yılının ilk 5 aylık sürecinde ise bir önceki yılın aynı dönemine oranla yüzde 123,4 artışla 90 milyon 477 bin dolarlık hububat, bakliyat, yağlı tohumlar ve mamulleri ihraç edilmiştir.”

Kaynak: AA

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu