BÖLGELERHABERLERKUZEY AFRİKA

Cezayir’deki orman yangınları kontrol altına alındı

Cezayir Sivil Savunma Başkanlığı, ülkenin çeşitli kentlerinde çıkan ve 37 kişinin hayatını kaybetmesine yol açan tüm orman yangınlarının kontrol altına alındığını duyurdu.

Cezayir ulusal radyosuna göre, Sivil Savunma Başkanlığı Enformasyon ve İstatistik Müdürü Albay Aşur Faruk, “Bu sabah itibarıyla ülkedeki tüm orman yangınları söndürülmüştür.” dedi.

Albay Faruk, son 24 saatte Tunus sınırındaki Et-Tarif kentinde 73, kuzeydoğudaki Suk Ahras kentinde ise 18 ayrı noktada çıkan yangınların da söndürüldüğünü söyledi.

Cezayir Sivil Savunma Başkanlığından dün yapılan yazılı açıklamada, 17 Ağustos’tan başlayarak zirveye ulaşan orman yangınlarında 37 kişinin hayatını kaybettiği, 183 kişinin yaralandığı bildirilmişti.

Can kayıplarının 30’u Et-Tarif kentinde, 5’i Suk Ahras’ta, 2’si ise kuzeydoğudaki Setif kentinde kaydedilmişti.

Cezayir medyasına göre en az 200 kişi duman nedeniyle yanık veya solunum problemleri yaşamıştı.

Zarar gören vatandaşlara tazminat ödenecek

Yangınlarda en büyük zararın görüldüğü kent Et-Tarif, oldu. Et-Tarif’te geniş ormanlık alanın yanı sıra hayvanat bahçesi yok oldu ve ülkenin en önemli milli parklarından biri olarak bilinen El-Kala Milli Parkı’nın büyük kısmı da hasar gördü.

Cezayir Başbakanı Eymen Bin Abdurrahman yangın söndürme çalışmalarını yerinde incelemek amacıyla Et-Tarif’e gittiğinde, gelecek haftadan itibaren yangınlarda zarar gören vatandaşlara tazminat ödeneceğini açıklamıştı.

Yangınların doğal sebeplerden çıktığını söyleyen Bin Abdurrahman, hızı saatte 91 kilometreye ulaşan rüzgar nedeniyle yangınları kontrol altına almanın zorlaştığını kaydetmişti.

Cezayir Adalet Bakanlığı ise yangınların kasıtlı çıkarılma iddialarına ilişkin adli soruşturma başlatıldığını duyurmuştu.

Savunma Bakanlığına bağlı Jandarma Komutanlığı da dün yaptığı yazılı açıklamada, Et-Tarif’te başkalarına ait tarım ürünlerini yaktığı tespit edilen 4 kişinin gözaltına alındığını bildirmişti.

Kaynak: AA

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu