Uncategorized @tr

Cezayir’de Çanakkale Deniz Zaferi’nin 107. yıl dönümü anıldı

Türkiye’nin Cezayir Büyükelçiliğinde 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi’nin 107. yıl dönümü dolayısıyla anma töreni düzenlendi.

İstiklal Marşı’nın okuması ve Çanakkale şehitlerinin anısına saygı duruşuyla başlayan törende Türkiye’nin Cezayir Büyükelçisi Mahinur Özdemir Göktaş günün anlam ve önemine dair konuşma yaptı.

Törende Cezayir Büyükelçiliği Askeri Ataşesi Albay Fatih Erdoğan, İçişleri Müşaviri Albay Serdar Hızır, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) Cezayir Koordinatörü Dr. Alparslan Çevik ve Büyükelçilik personeli hazır bulundu.

Büyükelçi Göktaş, törenin ardından AA muhabirine yaptığı açıklamada Çanakkale Deniz Zaferi’nin 107. yıl dönümünün her sene olduğu gibi büyük bir gururla kutlandığını söyleyerek şunları ifade etti:

“Aziz milletimiz Çanakkale muharebelerinde bağımsızlığı ve vatanı uğruna gözünü kırpmadan canını feda etmeye hazır olduğunu tüm dünyaya ilan etmiştir. Türk halkının, vatan sevgisi ve istiklal azmini gösteren Çanakkale Zaferi büyük fedakârlıklar, eşi benzeri görülmemiş kahramanlıklar ve destansı başarılarla kazanılmıştır.”

Büyükelçi Göktaş, bu kahramanlık destanı yazılırken binlerce vatan evladının canını feda ettiğinin altını çizerek, “Türk milletinin gönlünde yüce bir yere sahip olan şehitlerimizi hiçbir zaman unutmayacağız. Bağımsızlığımızın, birlik ve beraberliğimizin, vatan sevgimizin ve özgürlüğümüzün ölümsüz simgeleri olan aziz şehitlerimizi rahmet, minnet ve şükranla anıyorum.” dedi.

Kaynak: AA

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu