BÖLGELERHABERLERKUZEY AFRİKA

Cezayir ve Çin 2026’ya kadar sürecek kapsamlı stratejik iş birliği planı imzaladı

Cezayir, Çin ile 2026 yılına kadar uzanan bir stratejik iş birliği planı imzaladığını duyurdu.

Cezayir Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamaya göre Dışişleri Bakanı Ramtan Lamamra, Çinli mevkidaşı Wang Yi ile 2022-2026 yılları için Cezayir-Çin arasında kapsamlı stratejik iş birliği için ikinci beş yıllık plana imza attı.

Açıklamada, planın “iki ülke arasında ekonomi, ticaret, enerji, tarım, bilim ve teknoloji, uzay, sağlık, insan ve kültürel iletişim dahil olmak üzere tüm alanlardaki iletişim ve iş birliğini güçlendirmeyi ve kalkınma stratejileri arasında uyumu teşvik etmeyi amaçladığı” ifade edildi.

Cezayir ile Çin’in “güçlü ilişkilere sahip iki dost ülke” olarak tanımlandığı açıklamada, iki ülkenin, halklarının menfaatine, bu kapsamlı stratejik ortaklığın unsurlarının sürekliliğini sağlamak adına her alanda iş birliğini derinleştirmek üzere söz konusu beş yıllık planı uygulamak için çabalayacağı vurgulandı.

Açıklamada söz konusu anlaşmanın nerede imzalandığına ilişkin herhangi bir ayrıntıya yer verilmezken, anlaşmanın Mısır’da düzenlenen Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi 27. Taraflar Konferansı (COP27) sırasında imzalandığı değerlendiriliyor.

Çin, 2013’ten bu yana, Cezayir’i on yıllardır adeta tekelinde tutan Fransa’yı gölgede bırakarak, Cezayir’in birinci sıradaki ticaret ortağı haline gelmiş durumda.

Çin ile Cezayir, aralarındaki ekonomik iş birliğini geliştirmek için 2014 yılında “Kapsamlı Stratejik Ortaklık” anlaşmasına imza atmıştı.

Cezayir, 2018 yılında da Çin’in “Kuşak-Yol” projesine katılmış ve iki ülke Mart 2022’de bu “girişimin ortak inşası için ilk fırsatta imzalanacak olan yürütme planı” üzerinde uzlaşmaya vardıklarını duyurmuştu.

Cezayir dün de BRICS ülkeleri (Brezilya, Rusya, Hindistan, Çin ve Güney Afrika) grubuna resmen üyelik başvurusunda bulunduğunu duyurmuştu.

Kaynak: AA

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu