BÖLGELERHABERLERKÜLTÜR ve SANATKUZEY AFRİKA

Cezayir Uluslararası Minyatür ve Süsleme Sanatları Kültür Festivali başladı

Cezayir’de Türkiye başta olmak üzere 8 ülkenin katılımıyla düzenlenen 12. Uluslararası Minyatür ve Süsleme Sanatları Kültür Festivali başladı.

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığının (TİKA) katkılarıyla Cezayir Kültür ve Sanat Bakanlığı tarafından Tilimsan kentinde düzenlenen festivalde Türkiye, İran, Özbekistan, Umman, Endonezya, Pakistan, Hindistan ve Afganistan’dan katılımcılar yer alıyor.

Bu yıl “Altın Köprüler” başlığıyla düzenlenen festivalin açılışına, Cezayir Kültür ve Sanat Bakanı Suraya Muluci, Tilimsan Valisi Amumun Mermuri, TİKA’nın Cezayir Koordinatörü Gökçen Kalkan ve katılımcı ülkelerin Cezayir’deki diplomatik misyon temsilcileri katıldı.

İslam dünyasının önde gelen sanat ekollerini ve çeşitli öncü deneyimlerini tanıtmak amacıyla yapılan festivalde, Cezayir, Türkiye ve İran’dan İslam sanatı profesörleri tarafından ilk kez düzenlenen eğitim kursları da dahil olmak üzere minyatür ve süsleme sanatları pratiği ile ilgili çeşitli etkinlikler yer alacak.

TİKA’nın Cezayir Koordinatörü Kalkan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, TİKA’nın yaklaşık 7 yıldan beri Cezayir’de faaliyet gösterdiğini belirterek, kültür ve sanat etkinliklerini de önemsediklerini vurguladı.

Uluslararası Minyatür ve Süsleme Sanatları Kültür Festivali’ne destek verdiklerine dikkati çeken Kalkan, “Bu yıl 12’ncisi düzenlenen bu festivalin TİKA tarafından desteklenmesi, Türk süsleme ve minyatür sanatının Cezayir’de tanıtılmasına katkı sağlayacaktır.” dedi.

Kalkan, uzun yıllar boyunca Fransız sömürgesi boyunduruğunda kalan Cezayir’de bu tür sanatların kaybolmaya yüz tuttuğunu aktararak, “İşgal yılları boyunca yok olmaya yüz tutmuş olan bu sanatların canlandırılması konusunda bu tür festivaller çok büyük bir önem taşımaktadır. Ülkemizden de Marmara Üniversitesinden öğretim görevlileri Şehnaz Biçer ile Seher Aşçı katılmaktadır.” diye konuştu.

TİKA tarafından festivalde düzenlenecek yarışmada dereceye giren sanatçılara çeşitli ödüller verileceğini belirten Kalkan, 24 Kasım’a kadar devam edecek programda çeşitli atölye çalışmalarının yanı sıra Türk sanatçılar tarafından ebru sanatı uygulaması da yapılacağını kaydetti.

Kalkan ayrıca minyatür ve süsleme sanatları ile ilgili bir sempozyumun da düzenleneceğini ifade etti.

Kaynak: AA

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu