BATI AFRİKABÖLGELERDOĞU AFRİKAGÜNEY AFRİKAHABERLERKUZEY AFRİKAORTA AFRİKAPOLİTİKA

Cezayir, Nijer için altı aylık geçiş dönemi öneriyor

Cezayir, Batı Afrika’da karayla çevrili bir ülke olan Nijer’de anayasal ve demokratik düzeni yeniden sağlamak için altı aylık bir “Makul Medya Dönemi” önerdi.

Cezayir, Başkan Abdülmajid Tebboune’nin Nijer krizini çözme girişimi olarak tanımladığı halka açık bir belgede, önerilen dönemde anayasal düzene dönüşü sağlamak için konsensüslü bir sivil ekip önderliğinde siyasal bir teklifte bulundu.

Çarşamba günü Gana Haber Ajansı’na yapılan açıklamada, Nijer krizine siyasi bir çözümün mümkün olduğu ve bu çözümün sürdürülebilirliğini sağlamk için tüm ilgili taraflara yeterli garantilerin verilmesini önerdiğini bildirdi.

“Ceztir girişimi, Nijer halkının desteğiyle olası tüm siyasi çözümlerin öngörülmesini sağlamayı amaçlamaktadır. Nijer halkının desteğiyle,Nijer’de anayasal düzenin barışçıl bir şekilde geri dönüşü için kapsayıcı bir yaklaşım” dedi.

Nijer’in darbe liderleri, bu yılın Ağustos ayında, 26 Temmuz 2023’te iktidarı ele geçirdikten sonra üç yıllık bir iktiddar geçişini duyurdu.

Batı Afrika bölgesel bloğu; Batı Afrika Devletleri Ekonomik Topluluğu (ECOWAS), darbe liderleriyle devam eden müzakereler başarısız olursa, seçilen Başkan Mohammed Bazoum’u eski duruma getirmek için bir askeri operasyon düşünüyor.

Cezayir, önerilen siyasi çzümün darbenin failleri; Başkan Bazoum, ailesi ve hükümet üyeleri için af ve kovuşturmadan koruma sağlayacağını söyledi.

Belgede, “Bu garantilerin ilkesi geçmişte yerine getirilmiş ve zaten VII. Nijer Cumhuriyeti Anayasasında yer almaktadır.” ifadesi yer almaktadır.

Cezayir, o bölgedeki ülkelerin karşılaştığı çok boyutlu zorluklara kalkınmaya dayalı bir yaklaşımı teşvik etmek amacıyla Sahel Bölgesi’nin gelişimi üzerine uluslararası bir konferans düzenlemek için çalışacağını duyurdu.

Uluslararası toplumun Sahel Bölgesi’ndeki istikrarsızlığa ve güvensizliğe son verme girişimleri, ekonomik ve kalkınma boyutunu ihmal ederek askeri-siyasi yaklaşıma odaklandı.

“Cezayir, Birleşmiş Milletler himayesinde, özellikle bu amaç için ayrılan fonların seferber edilmesi yoluyla Sahel’deki kalkınmanın finansmanına odaklanan uluslararası bir konferans organizasyonu için çalışmayı planlıyor.

 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu