HABERLERKUZEY AFRİKA

Cezayir, İspanya ile turizmi durdurma kararı aldı

Bir süredir gergin seyreden ilişkilerin sonucunda Cezayir hükümeti, İspanya ile tüm turizm faaliyetlerini durdurmaya karar verdi.

Cezayir Turizm Bakanlığından seyahat acentelerine gönderilen genelgede, “Ülkenin en yüksek makamlarının İspanya ile Dostluk, İş Birliği ve İyi Komşuluk Anlaşması’nı derhal askıya alma kararı bağlamında, bu ülke ile tüm çalışma ilişkilerinizi derhal durdurmanız istenmektedir.” ifadeleri yer aldı.

AA muhabirine konuşan ve adının açıklanmasını istenmeyen bir acente işletmecisi, genelgenin acente yetkililerine ulaştığını, ancak talimatın nasıl uygulanacağına dair bilgi bulunmadığını belirtti.

İspanya-Cezayir ilişkilerinde gerginliğin sebebi

İspanya’nın Batı Sahra konusundaki tutumunu değiştirmesi Cezayir ile ilişkilerinde gerilime sebebiyet vermişti.

İspanya Başbakanı Pedro Sanchez, Fas Kralı 6. Muhammed’e gönderdiği mektupta, Batı Sahra sorununda Fas’ın ortaya attığı özerklik planını desteklediğini açıklamış, ardından 7 Nisan’da Rabat’a giderek ilişkilerin normalleştirme sürecine girmesini sağlayan ikili anlaşmalara imza atmıştı.

Yine İspanya Başbakanı Sanchez, 8 Haziran’da Mecliste yaptığı konuşmada İspanya’nın Fas ile ilişkileri normalleştirmek için Batı Sahra politikasında yaptığı değişikliği savunarak, Fas’ın Batı Sahra için önerdiği planın “ciddi, inanılır ve gerçekçi temellere dayandığını, diğer yandan İspanya’nın bu bölge halkının davasından vazgeçmediğini” söylemişti.

Sanchez’in konuşmasından birkaç saat sonra Cezayir Cumhurbaşkanlığı, “İspanya Krallığı ile dostluk, iyi komşuluk ve iş birliği anlaşmasının ivedilikle askıya alındığını” duyurmuş, ardından Maliye Bakanlığı da İspanya ile dış ticaretini dondurduğunu açıklamıştı.

Kaynak: AA

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu