BÖLGELERHABERLERKUZEY AFRİKA

Cezayir, İspanya ile Dostluk, İyi Komşuluk ve İş Birliği Anlaşması’nı askıya aldı

Cezayir Cumhurbaşkanlığı, İspanya ile 2002’de imzaladığı Dostluk, İyi Komşuluk ve İş Birliği Anlaşması’nın askıya alındığını açıkladı.

Açıklamada, İspanya makamlarının Batı Sahra konusunda hukuki, ahlaki ve siyasi yükümlülükleri ihlal ettiği belirtilerek, 8 Ekim 2002’de İspanya ile imzalanan ve iki ülke arasındaki ilişkilerin gelişimini destekleyen Dostluk, İyi Komşuluk ve İş Birliği Anlaşması’nın “derhal askıya alınması”na karar verildiği söylendi.

Cezayir ve İspanya’nın iyi ilişkilere sahip olduğu belirtilen açıklamada, İspanya Başbakanı Pedro Sánchez’in Batı Sahra meselesindeki son tutumunun “her şeyi değiştirdiği” kaydedildi.

Açıklamada, İspanya yetkililerinin “sahte gerekçeler ile sömürgeci oldu bitti politikası”nı sürdürmeye çalıştıklarına dikkat çekilerek, İspanya’nın konumunun Batı Sahra’nın durumunun doğrudan kötüleşmesine katkıda bulunacağı ifade edildi.

Cezayir ile İspanya arasında, 18 Mart’ta, İspanya’nın Fas ile Cezayir destekli Polisario Cephesi arasındaki tartışmalı Batı Sahra bölgesindeki özerklik planını desteklemek için yeni bir pozisyon ilan etmesinin ardından bir diplomatik kriz patlak vermişti.

Sanchez, 14 Mart’ta Fas Kralı 6. Muhammed’e gönderdiği mektupla, Fas’ın Batı Sahra için özerklik önerisini desteklediğini belirtmişti.

Kaynak: Ajanslar 

 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu