BÖLGELERHABERLERKUZEY AFRİKA

Cezayir, Fransa’nın sömürge suçlarının unutulmayacağını en üst perdeden dile getirdi

Cezayir Cumhurbaşkanı Abdulmecid Tebbun, Fransızların Cezayir’de işledikleri suçların unutulmayacağını vurgulayarak, arşivlerin geri alınması hakkından ve kayıpların akıbetinin tespit edilmesi çabasından vazgeçilmeyeceğini belirtti.

Cezayir Cumhurbaşkanlığından yapılan yazılı açıklamada Tebbun, Cezayir ve Fransa arasındaki ateşkesin 60. yıl dönümü vesilesiyle halka hitaben bir mesaj yayınladı.

Tebbun, Fransa tarafından işlenen suçların unutulmayacağının ve güncelliğini koruyacağının altını çizerek, ülkesinin arşivleri geri alma hakkından ve Cezayir Bağımsızlık Savaşı sırasındaki kayıpların ortaya çıkarılması kararlılığından vazgeçilmeyeceğini belirtti.

Ayrıca Fransa’nın Cezayir’deki nükleer denemelerine de değinen Tebbun, ülkenin güneyinde gerçekleştirilen bu denemeler nedeniyle hayatını kaybeden insanlar için tazminat talep edeceklerini söyledi.

Fransa, Cezayir’in güneyinde bulunan çöl üzerinde 1960-1966 yılları arasında 17 nükleer deneme yaptı. Cezayir bu denemelerden kaynaklı oluşan nükleer atıkların ortaya çıkarılmasını ve mağdur olan insanlara tazminat ödenmesini talep ederken, Fransa bu istekleri yerine getirmeyi kabul etmiyor.

Cezayir halkı, Fransız işgaline karşı 1 Kasım 1954 tarihinde bağımsızlık mücadelesini başlattı. Bu mücadelede 1,5 milyon Cezayirli istiklal uğruna hayatını feda ederken milyonlarca insan göç etmek durumunda kaldı. Fransızların bu zulmü dünya tarihine kara bir leke olarak yazıldı.

Kaynak: AA

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu