BÖLGELERHABERLERKUZEY AFRİKA

Cezayir Dışişleri Bakanı Lamamra, MED Akdeniz Diyalog Forumu’nda konuştu:

Cezayir Dışişleri Bakanı Ramtan Lamamra, ülkesinin Akdeniz bölgesini "yarının dünyasını yeniden inşa edecek" kutuplardan biri haline getirmeye çalıştığını söyledi.

Cezayir resmi haber ajansı APS’ye göre, Bakan Lamamra, İtalya Dışişleri Bakanlığı ve Uluslararası Siyasi Çalışmalar Enstitüsünün (ISPI) ev sahipliğinde, Roma’da bu yıl 8’incisi düzenlenen MED Akdeniz Diyalog Forumuna katıldı.

Lamamra, “Cezayir, Akdeniz bölgesini kalkındırmak ve bu bölgeyi medeniyetler kavşağı, ortak değerler ve ilkeler haline getirmek için çalışan arabulucu bir güç olarak çok önemli bir rol oynuyor. Cezayir, Akdeniz bölgesini yarının dünyasını yeniden inşa edecek kutuplardan biri haline getirmeye çalışıyor.” dedi.

Mevcut koşulların dünyayı, her yerde uygulanması gereken Birleşmiş Milletlerin (BM) ilkelerini ve hedeflerini geliştirme yaklaşımına yönlendirdiğine vurgu yapan Lamamra, “On yıllardır süregelen sorunları çözmek için bu önemli ilkeleri uygulayamazsak, dünyanın yıkıcı silahlı çatışmalara tanık olan bazı bölgelerinde bu ilkelere sahip çıkmanın güvenilirliği konusunda sorun yaratır.” ifadelerini kullandı.

Lamamra, Akdeniz bölgesinin, yarının dünyasının yeniden düzenlenmesinde bölge ülkelerinin rol oynamalarına olanak sağlayacağını umduğunu dile getirerek, İsrail-Filistin sorununda 1967 sınırlarında iki devletli çözümün uygulanmasıyla Akdeniz’i çevreleyen Orta Doğu, Afrika ve Avrupa havzasının barışa ulaşabileceğine vurgu yaptı.

Kaynak: AA

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu