BATI AFRİKADOĞU AFRİKAGÜNEY AFRİKAHABERLERKUZEY AFRİKAORTA AFRİKAPOLİTİKA

Cezayir ‘den Fas için yardım planı

Cezayir hükümeti, Fas için 80 uzman kurtarıcıdan oluşan bir ekip ve maddi yardım göndermeyi öneren bir acil yardım planı açıkladı.

Hava sahasını tüm Fas sivil ve askeri uçaklarına yeniden açmaya karar verdikten sonra Cezayir, 10 Eylül’de Dışişleri Bakanlığı aracılığıyla Fas’a önerdiği yardım planını detaylandırdı. 

Cezayir, özellikle 80 uzman kurtarma görevlisinin de dahil olduğu bir acil Sivil Koruma Müdahale Ekibi görevlendirmeyi planladı.

Bu cihaz, molozun altındaki kişilerin aranması ve tanımlanması konusunda uzmanlaşmış bir köpek ekibi, bir kurtarma ve arama ekibi, bir sağlık ekibi ile çadırlar, kamp yatakları ve battaniyeler de dahil olmak üzere ilk yardım insani yardımlarından oluşmaktadır.

Cumartesi günü, Cezayir cumhurbaşkanlığı, Eylül 2021’den beri kapalı olan hava sahasını insani yardım ve yaralılar taşıyan uçuşlara açmaya karar verdi. 

Cumhurbaşkanlığının açıklamasında, Cezayir makamlarının “Fas Krallığı’ndan bir talep olması durumunda kardeş Fas halkıyla dayanışma içinde insani yardım sağlamaya ve tüm malzeme ve insan kaynaklarını seferber etmeye tamamen istekli oldukları” belirtildi.

Şubat 2023’te Cezayir, bu iki ülkeyi etkileyen depremlerin ardından kurtarma ve arama operasyonlarında yer almak üzere Türkiye’ye 89 Sivil Koruma unsurundan ve 86 kişiden oluşan bir ekip gönderdi. Sivil Koruma Genel Müdürü o sırada Cezayirli kurtarma ekiplerinin yerindeki görevlerinin bir parçası olarak 13 kişiyi kurtardığını ve 84 cansız cesedi enkazdan çıkardığını söyledi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu