BÖLGELERHABERLERKUZEY AFRİKA

Cezayir Cumhurbaşkanı Tebbun, 16-17 Mayıs’ta Türkiye’yi ziyaret edecek

Cezayir’in Ankara Büyükelçiliği tarafından yapılan yazılı açıklamada Cezayir Cumhurbaşkanı Abdulmecid Tebbun’un, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın davetine icabetle 16-17 Mayıs’ta Türkiye’ye resmi ziyaret gerçekleştireceği belirtildi.

Açıklamada, Tebbun’un ikili iş birliğini daha fazla güçlendirme yolları ve araçları ile ortak ilgi alanına giren uluslararası meseleler hakkında mevkidaşı Erdoğan ile kapsamlı görüşmeler gerçekleştireceği kaydedildi.

Ziyaretin, tarihi dostluk ve dayanışma ilişkileri yürüten Cezayir ile Türkiye’nin, ekonomilerini dünya ekonomisine dahil etmelerini sağlamaya yönelik izledikleri reformlar sürecine denk geldiği belirtilen açıklamada, “Siyasi planda, geleneksel dostluk ve dayanışma bağlarını daha da pekiştirmeye yönelik ortak bir niyetle ve ortak ilgi alanına giren uluslararası meselelerin tamamı üzerine diyaloğu güçlendirmeye yönelik ortak menfaatle kanıtlanan iki ülke arasındaki ilişkiler, üst düzeyde yapılan düzenli görüşmelerle kendini göstermektedir.” ifadesi kullanıldı.

Gerçekleşecek ziyaretin tarihi dostluk ve dayanışma ilişkileri yürüten iki ülkenin ekonomilerini dünya ekonomisine dahil etmelerini sağlamaya yönelik reformlar sürecine denk geldiği vurgulanan açıklamada “Siyasi planda, geleneksel dostluk ve dayanışma bağlarını daha da pekiştirmeye yönelik ortak bir niyetle ve ortak ilgi alanına giren uluslararası meselelerin tamamı üzerine diyaloğu güçlendirmeye yönelik ortak menfaatle kanıtlanan iki ülke arasındaki ilişkiler, üst düzeyde yapılan düzenli görüşmelerle kendini göstermektedir.” ifadeleri kullanıldı.

Açıklamada, karşılıklı ilişkilerin mükemmelliğine ve iki ülkenin de örnek teşkil eden bir ortaklık kurma niyetini yansıtan kayda değer bir artışa dikkat çekilerek, Tebbun ve Erdoğan’ın, “Üst Düzey İşbirliği Konseyinin 1. Oturumu”na başkanlık edecekleri belirtildi.

Oturumun, her iki devlet başkanına, ikili iş birliğini ve bu iş birliğine yeni bir ivme kazandırma imkanlarını değerlendirme fırsatı sunacağı ifade edilerek “Bu oturum aynı zamanda, iki ülkeyi birbirine bağlayan stratejik ortaklığı daha da yoğunlaştırmak ve bu ortaklığa nitelikli bir dinamizm kazandırmak için çabaları seferber etmeyi sağlayacaktır.” değerlendirmeleri yapıldı.

Kaynak: AA

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu