BÖLGELERGÜNEY AFRİKAHABERLER

Cape Town’da Afrika’nın en büyük madencilik zirvesi düzenlendi

Güney Afrika Cumhuriyeti’nin başkenti Cape Town’da, 9-12 Mayıs tarihlerinde dünya genelinden yatırımcıların katılımıyla 2022 Indaba Afrika Madencilik Yatırımları etkinliği düzenlendi.

Kovid-19 salgını nedeniyle son iki senedir yapılamayan etkinlik, bu sene “Afrika Madenciliğinin Evrimi: Enerji dönüşümü ve ekonomilere yatırım yapmak” temasıyla gerçekleştirildi.

Afrika’nın madencilik alanındaki en büyük buluşması olarak kabul edilen etkinlikte, Güney Afrika Cumhurbaşkanı Cyril Ramaphosa, Zambiya Devlet Başkanı Hakainde Hichilema, Botsvana Devlet Başkanı Mokgweetsi Masisi ve Demokratik Kongo Cumhuriyeti Başbakanı Jean-Michel Sama yer aldı.

T.C. Pretorya Büyükelçisi Ayşegül Kandaş, Merhaba Afrika’ya yaptığı açıklamada, etkinliğe özel sektörden çok fazla katılım olduğunu belirterek Türkiye’den Çalık Holding bünyesindeki Lidya Madencilik, Çalık Enerji, GAP İnşaat şirketlerinin ve Kırlıoğlu Kimya ile Geoplas Geosyntetic firmalarının stant açtıklarını söyledi.

Kandaş, önümüzdeki senelerde Afrika madencilik etkinliğine Türkiye’nin katılımını ve görünürlüğünü artırmak istediklerini vurgulayarak “Bundan sonra yapılacak olan etkinliklerde amacımız, daha fazla sayıda Türk şirketinin ve kamu kurumlarımızın katılması. Ülkemizden Enerji Bakanlığı’ndan da bir heyetin katılmasını arzu ediyoruz.” dedi.

180’den fazla tanıtım standının açıldığı 4 gün süren etkinlikte, madencilik alanında 6 bin 500’den fazla uzman ve sektör temsilcisi yer aldı.

 

 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu