BÖLGELERGÜNEY AFRİKAHABERLER

Cape Flora Krallığı, %70’i endemik olan 9 bin 600’den fazla bitki çeşidine ev sahipliği yapıyor

Dünyanın en yoğun bitki çeşitliliğine sahip bölgelerden biri olma özelliği taşıyan Cape Flora Krallığı 9 bin 600’den fazla bitki çeşidine ev sahipliği yapıyor ve bu türlerin %70’i sadece bu bölgede yetişiyor.

Güney Afrika Cumhuriyeti’nin güneybatısında yer alan Cape Flora Krallığı, Türkiye’nin yüzölçümünün onda birini oluşturuyor.

UNESCO tarafından 2004’te “olağanüstü evrensel değer” kabul edilerek, dünya mirası listesine alınan bölge, dünyadaki 6 flora krallığından en küçüğü olarak da biliniyor.

40 binden fazla bitki türüne ev sahipliği yapan Güney Amerika’nın Amazon bölgesi bile, Güney Afrika’nın Cape Flora bölgesi ile karşılaştırıldığında geride bırakıyor.

Kıtanın yüzölçümünün 0,5’ini dahi kapsamayan Cape Flora, tek başına kıta florasının yüzde 20’sini oluşturuyor. Bu nedenle bölge, Afrika’nın bitki türü zenginliği açısından da büyük önem taşıyor.

UNESCO raporuna göre, bölgedeki 9 bin 600 bitki türünden yüzde 69’u endemik türler olup, dünya üzerinde yalnızca bu bölgede yetişiyor.

Akdeniz ikliminin hâkim olduğu bölgede, bitki türlerinin büyük bir çoğunluğunu çalılar oluşturuyor.

1700’den fazla bitki türü yok olma tehdidi altında

South African Journal of Botany’de yayımlanan makaleye göre, bölgedeki Cape Town şehrinde artan nüfus, Cape Flora Krallığı’ndaki birçok bitki türünü tehdit ediyor.

Makaleye göre, şimdiye kadar 3 bin 250 bitki türünden 13’ünün nesli tükenmiş olup, acil önlemler alınmadığı taktirde 85 kadar bitki türünün çok yakında yok olacağı tahmin ediliyor.

UNESCO’ya göre ise bölgenin tamamında yetişen 9 bin 600’den fazla türden 1736’sı tehdit altında bulunurken, 3 bin 87 tür de koruma endişesi altında bulunuyor.

Bölgedeki Kirstenbosch Botanik Bahçeleri ziyaretçileri endemik türler ile buluşturuyor

Bölgedeki endemik türleri görmek isteyen ziyaretçiler için eşsiz bir işlev gören Kirstenbosch Botanik Bahçeleri şehir merkezine arabayla yaklaşık 10 dakika mesafede bulunuyor. Bu parka giriş ücreti 2022 itibarıyla yabancı turistler için 210 rand yani yaklaşık 210 TL.

Kaynak: AA

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu