ORTA AFRİKA

Çadlı Gençler Arasında En Popüler Ülke Türkiye (Anket)

“Sahel Kamu Diplomasisi Merkezi”nin hazırladığı rapor, “Genç Çadlıların büyük bir çoğunluğu, Türkiye’nin Çad’da demokrasi, kalkınma ve barışı teşvik etmek için diğer tüm ülkelerden daha fazla yardım edebileceğine inanıyor” dedi.

 

“Çadlı Gençlerin Ülkeleri Üzerindeki Yabancı Etkilere İlişkin Algıları” başlıklı araştırmanın en dikkat çekici sonuçları arasında Türkiye’nin, Çad gençleri tarafından en popüler ülke olarak algılanması, aynı zamanda ülkelerine en faydalı olabilecek ülke olarak görülmesi yer alıyor.

Anket raporu, Çad’da 25 yaşın altındaki insanların ülke nüfusunun %70’ten fazlasını temsil ettiğini ve gençlere yönelik yapılan bu anketin, Çadlı gençlerin ülkelerindeki uluslararası etki alanını nasıl gördüklerini anlamak için önemli bir araç olduğunu söylüyor.

Araştırma, Çad’daki Fransız varlığıyla ilgili olarak, “Fransa’nın Çad’da demokrasiyi ve kalkınmayı teşvik etme taahhüdüne rağmen, görüşülen genç Çadlıların önemli çoğunluğu, Çad’daki Fransız varlığının ülkede demokrasiyi ve kalkınmayı teşvik etmeye yardımcı olmadığına inanıyor” sonucuna varıyor.

“Fransa, Afrika ile ilişkilerini yeniden tanımlamaya çalışıyor ama görünen o ki kıtanın gençleri farklı bir bakış açısına sahip. Afrikalı gençler, Fransızların kıtanın zengin kaynaklarını istikrar ve kalkınma getirme bahanesiyle tüketmeye devam ettiğine inanıyor, Fransa ile ilişkilerin yeni sömürgecilikten başka bir şey olmadığını savunuyor ve Afrika halkının Fransa ile ilişkileri yeniden tanımlamaya çalışması gerektiğine inanıyorlar. Genç Çadlıların büyük çoğunluğu, Fransa ile ilişkilerin kesilmesinin ülke için en iyi seçim olduğunu düşünüyor ”

Anketin geri kalanında, Çadlı gençlere ülkelerindeki en etkili ülkeler hakkında sorular yöneltiliyor. Verilen cevaplara göre “Çad ve Çin arasındaki ilişkiler, Ağustos 2006’da diplomatik ilişkilerin yeniden başlamasından bu yana gelişti ve derinleşti. Ülkeye büyük yatırımlar yapan Çinli enerji devleri, şimdi Batılı petrol şirketlerinin yerini aldı. Buna karşılık Çin, Çad’da artan bir etki elde etti” sonucuna varılıyor.

“Rusya, siyasi etkisini Afrika’da çok istikrarlı bir şekilde genişletiyor. Bugün Rusya, Orta Afrika Cumhuriyeti ve Mali’deki temel etkili yabancı ülkedir ve Libya’da nüfuz elde etmeyi başarmıştır.” Ankete katılan genç Çadlıların üçte biri Çad’da Rusya’nın varlığı güçlenirken yakın gelecekte Çad’da daha etkili olacağına inanıyor.

Anketin bulguları, Çadlı gençlerin Türkiye’ye büyük güven duyduğunu gösteriyor. “Çad’da demokrasi, kalkınma ve barışın geliştirilmesine en fazla yardımcı olabilecek ülke” sorulduğunda, Çad öğrencilerinin %38,2’si Türkiye, %25,2’si Birleşik Devletler, %12,2’si Rusya ve Birleşik Krallık cevabını veriyor.

“Türkiye’nin Somali’deki angajmanı, Türkiye’nin çatışmalardan etkilenen bir ülkede kalkınmayı teşvik etme becerisinin en dikkat çekici örneklerinden biridir. Birçok Afrikalı uzman, Somali’deki Türk kalkınma modelinin, eskiden kırılgan olan Afrika ülkelerini yeniden yönlendirmek için genelleştirilebileceğine inanıyor. Görüşülen genç Çadlıların büyük bir çoğunluğu, Türkiye’nin Çad’da demokrasi, kalkınma ve barışı teşvik etmek için diğer tüm ülkelerden daha fazla yardım edebileceğine inanıyor ”.

“Çad vatandaşları arasında büyük popülariteye sahip” ülke hakkında soru sorulduğunda, ankete katılan Çadlı gençlerin %39,2’si Türkiye’yi belirtirken, %20,8’i Suudi Arabistan ve %16,2’si Çin, ardından ABD (%11,5) ve Mısır (%8,5) cevabı verildi.

Kaynak: AA

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu