BÖLGELERDOĞU AFRİKAHABERLER

Büyükelçi Yaprak Alp: “Türkiye Etiyopya’da Ulusal İstişare Sürecini Desteklemeye Hazır”

Türkiye’nin Addis Ababa Büyükelçisi Yaprak Alp Etiyopya yerel basınına verdiği demeçte, Etiyopya’nın istişare projesini desteklemenin, ülkedeki istikrarsızlığın daha geniş bölgeye yansımaları olacağı için çok önemli olduğunu söyledi.

Büyükelçi Alp, Ulusal Diyalog Komisyonu tarafından denetlenecek olan uzlaşma çabalarında Türkiye’nin Etiyopya’ya çok yönlü destek sağlamaya hazır olduğunu bir kez daha teyit etti.

Etiyopya’nın istikrarı sadece Doğu Afrika ve kıtada belirleyici bir bölgesel faktör değil, aynı zamanda Orta Doğu’yu da etkiliyor” dedi.

“Etiyopya’nın sadece bir Afrika ülkesi olmadığını, aynı zamanda daha geniş bir bölgenin, daha geniş bir Ortadoğu’nun parçası olduğunu her zaman söylüyoruz. Bu önemli ülkede yaşananlar, Afrika Boynuzu’nun her yerinde yankı uyandırıyor ve Türkiye de dahil olmak üzere daha geniş Orta Doğu’ya ulaşıyor” ifadelerini kullandı.

“İşte bu yüzden sadece Etiyopya halkının aşırı istikrar ve barış seviyelerine ulaşması değil, hepimiz için önemli. Bu nedenle Etiyopya Ulusal Diyalog Komisyonu’nun yanında olmak zorundayız ve yapacağımız şey de bu.”

Etiyopya ile Türkiye arasında uzun süredir devam eden ikili ilişkilere vurgu yapan Büyükelçi, ülkesinin Etiyopya’nın sorunları çözmek için yürüttüğü ulusal diyalog sürecini takdir ettiğini kaydetti.

Alp, “Her zaman görmekten hoşlandığım şey, Türkiye ve Etiyopya’nın her zorlukta her zaman yan yana durmaları. Bu, tarih tarafından defalarca kanıtlanmıştır. Bugün Etiyopya yeni bir aşama ve zorluklar yaşıyor. Zorluklarla karşılaştığınızda ne yaparsınız? Türkiye her zaman diyalog diyor. Diyalog olmadan çözüme ulaşamazsınız.” ifadelerini kullandı.

Türkiye, özellikle deneyimlerini paylaşarak Etiyopya’yı istişare sürecinde destekleyecektir.

Büyükelçi Alp ayrıca, ülkedeki sayısız soruna çözüm bulmak için çok dinamik bir şekilde sıkı çalışan 11 Ulusal Diyalog Komiserini takdir etti.

Ulusal Diyalog Komisyon üyeleri dün Etiyopya’da ikamet eden diplomatik topluluğa devam eden süreç hakkında bilgi verdi ve istişare projesinin başarısı için herkesin desteğini istedi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu