GÜNEY AFRİKAKUZEY AFRİKA

Büyük Etiyopya Rönesans Barajı’nın ikinci turu için liderler Addis Ababa’da

Ethiyopya, Mısır ve Sudan, Büyük Etiyopya Rönesans Barajı konulu ikinci tur üçlü görüşmeler için bugün Addis Ababa’da yeniden bir araya geliyor.
Etiyopya, Mısır ve Sudan arasında Büyük Etiyopya Rönesans Barajı’nın (GERD) ilk dolumu ve yıllık işletmesine ilişkin üçlü müzakerelerin ikinci turu bugün Etiyopya’nın başkentinde Addis Abeba başladı.
Üç ülke, Başbakan Abiy Ahmed ve Cumhurbaşkanı Abdülfettah el-Sisi’nin 13 Temmuz’da “Mısır, Etiyopya ve Mısır arasındaki anlaşmayı sonuçlandırmak için hızlandırılmış müzakereler başlatmayı” kabul ettikleri ortak bir bildiri yayınlamasının ardından geçen ay Afrika Birliği öncülüğünde durdurulan müzakerelere yeniden başladı.
Sudan’dan Büyük Etiyopya Rönesans Barajı’nın  doldurulması ve operasyonlarının kuralları hakkında bilgi alacağız ve bunun dört ay içinde sonuçlandırılması için gerekli tüm çabayı göstereceğiz.” Büyük Etiyopya Rönesans Barajı’nin ilk dolumu ve yıllık operasyonu için müteakip üçlü müzakere 27-28 Ağustos tarihlerinde Mısır’ın Cairo şehrinde gerçekleştirildi, ancak önemli bir ilerleme kaydedilmeden sona erdi.
Federal hükümetin iletişim servisine göre, üç ülkenin taslak kılavuz ve kurallar üzerindeki görüşmelerine devam etmesi bekleniyor.
Etiyopya Müzakere Ekibi Başkanı Büyükelçi Seleshi Bekele (Doktora), açılış konuşmasında, bu tur görüşmelerin, 2015 İlkeler Bildirgesi (DoP) uyarınca dördüncü doldurma turunun başarıyla tamamlanmasının ardından gerçekleşeceğini belirtti. büro söyledi. “Bu tur müzakerelerde üç ülkenin bekleyen sorunlar konusunda anlaşmaya varacağı yönündeki umudunu dile getirdi. Ayrıca Etiyopya’nın, 2015 İlkeler Bildirgesi’nde de belirtildiği gibi, Nil sularının adil ve makul kullanımının, nehrin adil kullanımını sağlamanın tek geçerli yolu olduğu yönündeki tutumunu yineledi.”
Etiyopya, devam eden üçlü süreç aracılığıyla müzakere edilmiş ve dostane bir çözüme ulaşma konusundaki kararlılığını sürdürüyor. Büro ayrıca, Mısır Su ve Sulama Bakanı Prof. Hani Sewilam ve Sudan Su Bakan Vekili Dawelbeit Abdelrahman Mansour Basher’in de açılış konuşmalarında bir anlaşmaya varılması yönündeki umutlarını dile getirdiklerini belirtti.
Kaynak: ADDİS STANDART

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu