BATI AFRİKA

Burkina Fasolu eski futbolcu Rahim: “Keşke ülkemde de 15 Temmuz duruşu olsaydı”

Burkina Fasolu eski milli futbolcu Rahim Ouedraogo, İstanbul’da AA muhabirine konuştu.
Kariyerinde bir dönem Vestel Manisaspor forması giyen Burkina Fasolu Rahim, 15 Temmuz’da Türk halkının gösterdiği kahramanlığa gıpta ettiğini söyledi.
Ülkesinde ocak ayında yaşanan darbenin sonuçlarının Türkiye’den çok farklı olduğunu dile getiren Rahim, “Sayın Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın telefondan tek bir mesajıyla tüm halk sokaklara döküldü, darbenin gerçekleşmesine izin vermedi. Bu iki ülke arasındaki farkı gösteriyor. Bu Türk milletinin vatanına sevgisini de gösteriyor. Ne yazık ki bu bizim ülkemizde gerçekleşmedi. Keşke ülkemde de Türkiye’deki 15 Temmuz duruşu olsaydı.” dedi.

“Onunla ilgili Afrika’da çok büyük bir sevgi var”

Afrika’daki insanların Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı gerçek bir lider olarak gördüğünü belirten eski Burkina Fasolu milli futbolcu, “Sayın Erdoğan Afrika ülkelerine ve Afrika’daki ihtiyaç sahibi Müslümanlara yardım ediyor. Dünya üzerinde sözü geçen birkaç tane liderden bir tanesi. Bu da bizim gözümüzde onu çok daha değerli kılıyor.” şeklinde konuştu.
Afrika ülkelerinin Türkiye ile olan ticaretindeki gelişmelerin de altını çizen Rahim, buna vesile olan kişinin Cumhurbaşkanı Erdoğan olduğunu belirterek şunları kaydetti, “Afrika ülkeleri Türkiye’de daha çok ticaret yapmaya başladı, buna vesile olan da Sayın Erdoğan’dır. Çünkü sürekli Afrika ülkeleriyle Türkiye arasındaki ilişkilerin gelişmesi için çalışıyor. THY Afrika’daki her ülkeye uçuyor, bu da ticareti geliştiriyor. Afrika ülkeleri ile Türkiye arasındaki ilişkilerin gelişmesinde Sayın Erdoğan çok önemli rol oynuyor.”

“Burkina Faso’nun Altınordu’sunu kurdum”

Rahim Ouedraogo, kendi adıyla kurduğu takımı Rahimo FC ile Burkina Faso’da çocuklara da umut olmaya çalışıyor.
Hollanda’da 10 yıl, Türkiye ve Yunanistan’da da birer sezon top oynayan Burkina Fasolu eski futbolcu, futboldan kazandıklarını altyapıya harcayarak ülkesindeki gençlere şans vermek istediğini söyledi. Rahim, “Türkiye’de Altınordu’nun altyapıya önemli yatırımlar yaptığını, genç futbolcular için titiz çalıştığını biliyorum. Ben de Burkina Faso’nun Altınordu’sunu kurdum diyebilirim.” dedi.
Futbolu bıraktıktan sonra otobüs firması kurduğunu belirten Ouedraogo, “Otobüs şirketimde 80 otobüsüm var ve yanımda 200 kişi çalışıyor. Ama tabii ki asıl işim kendi adımla kurduğum futbol kulübüm ve akademim olan Rahimo FC.” ifadelerini kullandı.
Burkina Fasolu eski milli futbolcu, 10 yıl önce kurduğu Rahimo FC ile 16 takımın mücadele ettiği Burkina Faso Süper Ligi’nde 2019-2020 yılında şampiyonluğa ulaştığını ve altyapısından yetişen bazı oyuncuların Avrupa’nın önemli takımlarına transfer olduğunu söyledi.
Ülkesinde aldığı geniş bir arazide futbol akademisini kurduğunu belirten Rahim, “28 hektarlık araziye akademimi kurdum. Hala da gelişmeye devam ediyor. Oyuncuların kalacağı bir yer yapıyorum. Oyuncularımın satışından gelen parayla kulübe yatırım yapıyorum. Çocuklarım daha iyi eğitim alsın ve Avrupa’ya adaptasyonları hızlı olsun diye Avrupa’dan antrenörler getiriyorum. Futboldan kazandığımı tekrar kulübüme yatırıyorum ki futbolcularım daha iyi yerlere gelsin.” şeklinde konuştu.

Kaynak: AA

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu