HABERLER

Burkina Faso, Fransız radyosu RFI’nin yayınlarını askıya aldı

Burkina Faso’nun askeri hükümeti Cumartesi günü Fransa’nın radyo kanalı olan Radio France Internationale’nin (RFI) yayınını askıya aldığını duyurdu.

Hükümet sözcüsü Jean Emmanuel Ouedraogo tarafından yapılan açıklamada, RFI radyosunu “bir terör liderinin gözdağı verme mesajını yayınlamakla” suçlandı.

Suçlama, RFI tarafından cumartesi günü yapılan bir yayının, terör örgütleri El Kaide ve DEAŞ’la bağlantılı grupların, terörle mücadele operasyonlarında hükümete yardım eden sivil gönüllüleri tehdit ettiği yönünde.

Açıklamada, hükümetin “Radio France Internationale programlarının ulusal topraklarda yayınlanmasını bir sonraki duyuruya kadar askıya alma” kararı aldığı duyuruldu.

Radyo, yayımladığı mesajla teröristlerin binlerce Burkina Fasolunun orduya katılmasını önlemek için yaptığı manevraya katkıda bulundu.

Burkina Faso’da yetkililer geçen ay başlatılan kampanyayla orduya ulusal ve yerel seviyede 50 bin asker alacağını açıklamıştı.

Geçen ay, Fransız büyükelçisinin sınır dışı edilmesini talep eden protestocular, başkent Ouagadougou’daki Fransız Büyükelçiliği’ni basmaya çalıştı.

Çoğunluğu genç erkeklerden oluşan protestocular, sürekli güvensizlik de dahil olmak üzere Burkina Faso’nun sorunlarından Fransa’yı sorumlu tuttu.

Batı Afrika ülkesi Burkina Faso bu yıl iki darbeye tanık oldu.

Ocak ayında, seçilmiş Başkan Roch Marc Kabore, yedi yılı aşkın bir süredir iktidarda kaldıktan sonra devrildi, ardından Eylül ayında Yüzbaşı İbrahim Traore liderliğindeki askerlerin Yarbay Paul-Henri Sandaogo Damiba’yı görevden aldığı ikinci bir darbe yaşandı.

Kaynak: AA/James Tasamba

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu