BATI AFRİKABÖLGELERHABERLERPOLİTİKASeçim

Burkina Faso askeri yönetimi beş yıl daha uzatıyor

Burkina Faso'nun askeri yöneticileri, ulusal görüşmelerin ardından onaylanan yeni bir anayasa ile demokrasiye geçişi 60 ay daha uzatma kararı aldı. Geçiş süresi, 2 Temmuz 2024'ten itibaren 60 ay olarak belirlendi. Yeni anayasa, bu süreçte güvenlik durumu izin verirse, geçişin sonunda seçimlerin düzenlenebileceğini belirtiyor. Ayrıca, seçimlerde askeri lider İbrahim Traore'nin de cumhurbaşkanı adayı olmasına izin veriliyor.

Yeni anlaşma ile gelen bir diğer değişiklik ise, meclis üyelerinin atamasında artık kotaların kullanılmayacak olması. Bunun yerine, vekillerin seçiminde tek kriter olarak “vatanseverlik” kabul edilecek.

Ulusal diyalog sürecinin düzenleyici komitesi başkanı Albay Moussa Diallo, Vagadugu’da gerçekleşen görüşmelere sivil toplum temsilcileri, güvenlik güçleri, yasama organı üyeleri ve geçici meclis üyelerinin katıldığını belirtti. Ancak birçok siyasi parti bu görüşmeleri boykot etti.

Son dört yılda Batı ve Orta Afrika’da sekiz darbe yaşandı. Burkina Faso’da ise 2015 yılından bu yana silahlı gruplar tarafından isyanlar gerçekleştirilerek binlerce kişi öldürüldü ve milyonlarca kişi yerinden edildi. Ülkedeki askeri yönetim, güvenlik sorunlarıyla başa çıkmakta zorlanıyor ve bu nedenle Eylül 2022’de iktidarı devraldığını belirtiyor. Hükümet, eski sömürgeci ülke Fransa ile askeri bağlarını koparmıştı.

Kaynak: Al Jazeera

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu