BÖLGELEREKONOMİGÜNEY AFRİKAHABERLER

Botsvana, yılın ilk dokuz ayında elmas satışlarından %37,5’lik bir artış kaydetti

Botswana Bankası tarafından yayınlanan istatistiklere göre, Debswana Elmas Şirketi’nin ham elmas satışları 2022 yılının ilk dokuz ayında %37,5 arttı.

Birleşik Krallık ve Güney Afrika merkezli bir madencilik şirketi Anglo American’ın alt kuruluşu De Beers ile Botsvana hükümeti arasındaki bir ortak girişim olan Debswana, üretiminin %75’ini De Beers’a satıyor ve bilanço devlete ait Okavango Elmas Şirketi tarafından karşılanıyor.

Merkez bankasından alınan verilere göre, Debswana’nın Ocak-Eylül satışları bir yıl önceki 2.602 milyar dolardan 3.578 milyar dolara yükseldiği belirtildi.

Botsvana’nın pula para biriminde, Debswana’nın ham elmas satışları %52,5 artışla 43.237 milyar pula’ya yükseldi ve bu dönemde doların güçlendiğini yansıttı.

Dolar ve pula bazında, dokuz aylık satışlar, toplam satışların 3.466 milyar dolar ve 38.134 milyar pula olduğu 2021’de şirketin tüm yıl sonuçlarının en üstünde yer aldığı ifade edildi.

Botsvana, gelirinin yaklaşık %30’unu ve döviz kazancının %70’ini elmaslardan elde ediyor.

Ancak De Beers, küresel ekonomik koşullardaki bozulma, azalan tüketici harcamaları ve devam eden Çin COVID-19 karantinaları nedeniyle önümüzdeki aylarda piyasanın yavaşlama riskini görüyor.

Ana şirket Anglo American geçen hafta yaptığı açıklamada, “Normal mevsimsel eğilimler doğrultusunda, yılın son çeyreğindeki satışların, Hindistan’daki dini bayramlar için kesme ve cila fabrikalarının normal olarak geçici olarak kapanmasından etkileneceğini tahmin ediyoruz.” ifadelerine yer verdi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu