BÖLGELERDOĞU AFRİKAHABERLER

BM ve Afrika Birliği, Sudan’daki kriz için koordinasyon mekanizması kurdu

Birleşmiş Milletler’in Sudan’da Geçiş Entegre Misyonu (UNTAMS), Pazartesi günü yaptığı açıklamada, ülkedeki krizin çözümüne yönelik uluslararası çabalar kapsamında Afrika Birliği ile “çabaları birleştirmek ve sahada birlikte çalışmak” için ortak bir koordinasyon mekanizması kurduğunu duyurdu.

Geçici Egemenlik Konseyi’nin yaptığı açıklamaya göre, toplantıya BM’nin Sudan’daki Geçiş Entegre Misyonu (UNITAMS) Başkanı ve BM Sudan Temsilcisi Volker Peretz, Afrika Birliği Sudan Özel Temsilcisi Muhammed Belıyş, Sudan Egemenlik Konseyi üyeleri Ettahir Hacer ve Malik Agar, Darfur Valisi Mini Arko Minawi ve hükümetle 2020’de barış anlaşması imzalayan silahlı hareketlerin temsilcileri katıldı.

Toplantıda, Sudan krizinde rol alan aktörler arasında uzlaşı çabaları ele alındı.

Afrika Birliği Sudan Özel Temsilcisi, Birleşmiş Milletler ve Afrika Birliği’nin “mevcut siyasi çıkmazdan çıkmak için bir çözüme katkıda bulunacak tüm imkanları sağlamaya hazır olduklarını” vurguladı.

UNITAMS Başkanı BM Sudan Temsilcisi Peretz, Sudan’daki krizi çözmek için aktörler arasında 8 Ocak-10 Şubat tarihleri arasında ön istişarelerde bulunmuştu.

Afrika Birliği ise 15 Şubat’ta siyasi geçişin sağlanması için desteğini açıklamıştı.

Kaynak: AA

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu