GÜNEY AFRİKAHABERLER

BM, Mozambik’te 23 bin aileye tohum desteği vereceğini açıkladı

Birleşmiş Milletler (BM) Gıda ve Tarım Örgütü (FAO), Mozambik’te gün geçtikçe artan gıda sorununa çözüm getirmek üzere 23 bin aileye tohum desteği vereceğini duyurdu.

Mozambik ulusal basındaki habere göre, FAO Mozambik Temsilcisi Hernani Coelho da Silva, atılan adımla Mozambik’te gıda sorununu azaltmayı hedeflediklerini belirtti.

Öte yandan Silva, tohum desteğinin yanında tarımı desteklemek için çiftçilerin kullanımına çapa ve su taşıma kapları gibi aletlerin de sunulacağını açıkladı.

800 binden fazla kişi yerinden oldu

Anadolu Ajansı haberine göre, 2017 senesinden beri ülkede faaliyetlerini sürdüren terör örgütü Ensaru Es-Sunnah 3 binden fazla kişinin hayatını kaybetmesinden sorumlu.

Saldırılar nedeniyle 800 binden fazla kişi de yerinden olmuştu.

Doğal gaz ve değerli madenlerin bulunduğu bölgeler örgüt tarafından ele geçirildikten sonra, yabancı paralı askerler ve Güney Afrika Kalkınma (SADC) misyonu terörle mücadeleye başladı.

SADC misyonu kapsamında Angola, Botsvana, Kongo Demokratik Cumhuriyeti, Lesotho, Malavi, Güney Afrika, Tanzanya ve Zambiya’dan yüzlerce asker ülkede görev yapıyor.

Kaynak: AA

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu