BÖLGELERDOĞU AFRİKAHABERLER

BM: Kuraklık Etiyopya’da 8 Milyondan Fazla İnsanı Etkiledi

Birleşmiş Milletler İnsani İşler Koordinasyon Ofisi (UNOCHA), Etiyopya’da kuraklık nedeniyle 8 milyondan fazla insanın etkilendiğini açıkladı.

OCHA raporunda, kuraklığın 8 milyondan fazla insanı etkilediğini, 7,2 milyondan fazla insanın gıda yardımına ihtiyacı olduğunu ve 4 milyon insanın suya ihtiyacı olduğunu belirtti.

“Etiyopya’da en az 286.000 kişi su, otlak veya yardım aramak için göç etti. Bunlar seyahat etme imkânına sahip insanlar. Diğerleri, genellikle yaşlılar veya hastalar geride kalmak zorunda kaldı” dedi.

Mera ve su eksikliği nedeniyle en az 1,5 milyon canlı hayvanın öldüğünü belirten OCHA, 10 milyon canlı hayvanın daha risk altında olduğu uyarısında bulundu.

“Geri kalan çiftlik hayvanlarının çoğu zayıf ve çocukların beslenmesini etkileyen çok az süt sağlıyor veya hiç süt vermiyor. Yarım milyondan fazla çocuğun okullaşması da etkilendi” dedi.

İnsani yardım ortakları, Etiyopya Hükümetini desteklemek için yardımı artırıyor, dedi ve şöyle devam etti:

“Yaklaşık 4,9 milyon kişiye yiyecek sağlandı; 2 milyondan fazla çiftlik hayvanı tedavi edildi veya aşılandı; ve 3,3 milyondan fazla insan su yardımı alıyor. Ek finansmana acilen ihtiyaç vardır. BM ve insani yardım ortakları, müdahaleyi Ekim ayına kadar desteklemek için 480 milyon dolar talep ediyor.”

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu