BÖLGELERDOĞU AFRİKAHABERLER

BM, Etiyopya’da düzenlenen silahlı saldırı için soruşturma çağrısında bulundu

BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri Michelle Bachelet, Etiyopya makamlarını geçen hafta ülkenin batısında yüzlerce kişinin ölümüne yol açan saldırılarla ilgili hızlı, tarafsız ve kapsamlı bir soruşturma yapmaya çağırdı.

Bachelet, yaptığı yazılı açıklamada, Etiyopya’nın Oromia eyaletine bağlı Tole köyünde 18 Haziran’da silahlı bir grubun sivillere yönelik saldırısını değerlendirerek, ölenlerin çoğunun kadın ve çocuklar olduğu belirtti.

En az 2 bin kişinin de evlerini terk etmek zorunda kaldığını söyleyen Bachelet, “Bu sorumsuz katliam ve Tole köyü sakinlerinin zorla yerinden edilmesinden dehşete düştüm.” ifadelerini kullandı.

Bachelet, Etiyopya makamlarına, bu saldırının nasıl gerçekleştiğine dair acil soruşturma çağrısında bulundu.

Silahlı saldırıda köydeki bazı sivillerin de kaçırıldığını kaydeden Bachelet, “Yetkili makamlara, kaçırılanların özgürlüğüne kavuşabilmesi için gerekeni yapma çağrısında bulunuyorum.” dedi.

Silahlı bir grup, 18 Haziran’da, Amhara kökenlilerin çoğunlukta olduğu Tole köyünde sivilleri hedef alarak rastgele ateş açmıştı.

Saldırıda aralarında kadın ve çocukların bulunduğu yüzlerce kişi hayatını kaybederken, 2 binin üzerinde kişi olayın ardından köyü terk etmişti.

Kaynak: AA

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu