BÖLGELERHABERLERKUZEY AFRİKA

Berberice, Fas Meclis oturumlarında simultane olarak tercüme edilecek

Fas Meclisi, Berbericenin (Amaziğ dili) oturumlarda simultane olarak tercüme edilmesi kararı alındığını duyurdu.

Meclis Başkanı Reşit el-Alemi’nin yeni yasama döneminin açılışı vesilesiyle yaptığı konuşmaya göre, Meclis oturumlarında Berbericeye anlık tercüme yapılması kararlaştırıldı.

Alemi, “Sözlü sorulara ayrılan haftalık Genel Kurul oturumlarında Arapça ve Berberice dillerinde simultane tercüme yapılacak. Ayıca Başbakan’ın (Aziz Ahnuş) kurul üyelerinin sorularını yanıtladığı aylık oturum da aynı şekilde tercüme edilecek. Bu karar 11 Nisan’dan itibaren uygulanmaya başlayacak.” ifadesini kullandı.

Berberice, Fas Anayasasına göre resmi dil olarak kabul ediliyor. Alemi, bu tarihi “milli bir an” olarak tanımlayarak “Anayasa’nın gereklerini tüm boyutlarını kamusal alanda etkinleştirmeye devam etmeliyiz” dedi.

2011 Anayasası ile resmi dil olarak kabul edilen Berbericenin kamusal alanda daha fazla etkin kılınması için artan talepler söz konusudur. Fas hükümeti, 2021 aralık ayında Berbericenin resmi karakterini etkin kılmak amacıyla 1 milyar dirhem (100 milyon dolar) bütçe tahsis etti.

Kuzey Afrika’nın en kadim halklarından olan Berberiler yahut diğer ismiyle Amaziğler, günümüzde Moritanya, Fas, Cezayir, Tunus, Libya, Mısır, Sudan, Nijer, Mali ve Yukarı Volta’da kendi dillerini konuşan ve geleneklerini sürdüren bir topluluktur. Dağınık halde bulunan Berberilerin toplam nüfusunun 50 ile 70 milyon arasında olduğu tahmin edilmektedir.

 

Kaynak: AA

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu