BATI AFRİKAHABERLER

Benin’in kaçak köleler köyü: Ganvie

Bir Batı Afrika ülkesi olan Benin’de 17. yüzyılda kurulmuş Ganvie köyü, gün geçtikçe turistlerin ilgi odağı haline geliyor.

Yerel kaynaklara göre, 17. yüzyılda Avrupalı tüccarların Benin’e girmesiyle köle olarak satılmamak için Fon ve Dahomey krallıklarının askerlerden kaçan Tofinu kabilesi, gölün askerlerce kutsal sayılmasını ve dini nedenlerle suya girememelerini fırsat görerek gölün üstüne uzun tahta ayaklar üzerine evler inşa etti. Zamanla bu evlerde yaşayan insan sayısı arttı ve bugün yaklaşık otuz bin kişinin yaşadığı bir köy haline geldi.

Köy sakinlerinden olan Edmon Adissa, AA muhabirine, uzun süredir köyde yaşadığını söyleyerek, “Balıkçılıkla geçiniyoruz. Kölelikten kaçmak için buraya yerleştik. Turistler de geliyor.” dedi.

Halkın çoğunun geçimini balıkçılıkla sağladığı bu köyde, cami kilise, okul gibi yapılar da bulunuyor.

Her ne kadar gölde yer yer kara parçaları bulunsa da günlerinin büyük bölümünü su üstünde geçiren halk, “su adamları” olarak biliniyor.

Kölelik tarihinin karanlık yüzünü gösteren bu köye, ülkenin en büyük şehri Kotonu’dan yaklaşık yarım saat süren sandal yolculuğuyla ulaşılabiliyor.

Kaynak: AA

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu