BATI AFRİKAHABERLERKÜLTÜR ve SANAT

Benin’de çocuk korosu 18 Mart münasebetiyle “Çanakkale” türküsünü söyledi

Türkiye’nin Kotonu Büyükelçisi Kemal Onur Özçeri’nin ev sahipliğinde 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi’nin 107. yıl dönümü dolayısıyla tören düzenlendi. Törene, Benin’deki Türk toplumu ve birçok davetli katıldı.

AA muhabirine açıklamada bulunan Büyükelçi Özçeri, Benin çocuk korosundaki çocukların Türkçe bilmemelerine rağmen kusursuz bir şekilde İstiklal Marşı’nı okuduğu ve Çanakkale türküsünü seslendirdiğini ifade etti.

Koronun hikayesini anlatan Büyükelçi Özçeri, çocukların başarısının arkasında bulunan öğretmenlere atıfta bulunarak:

“Kısıtlı imkanlara rağmen büyük yeteneklere sahip bu çocukların başarısının arkasında genç öğretmenleri Beranger Yakassou ve Caroline Sogbali bulunmaktadır. İkisi de gönüllü müzik öğretmeni olmanın yanı sıra opera da söylüyorlar. Onlar, koronun kurucusu Felix Nassi’nin vefatından sonra grubu ayakta tutma arayışındayken kapımızı çaldılar. Biz de büyükelçilik olarak kendilerine destek oluyoruz.

Benin’de henüz Maarif Vakfı okulu açılmadı, ben bu çocuk korosunu bir konserde keşfetmiştim ve çok beğenmiştim. İstiklal Marşı’mızın 100. yılı etkinlikleri vesilesiyle ilk kez onları davet etmiştik. Sonra onlara destek olmaya başladık. Çocuklar Türkiye’de konser vermek istiyorlar. 23 Nisan vesilesiyle ülkemize gidebilmeleri için çalışmalarımızı sürdürüyoruz.” dedi.

Kaynak: AA

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu