BATI AFRİKAHABERLERORTA AFRİKAPOLİTİKA

Başkan Tshisekedi bu yıl BM barış güçlerinin geri çekilmesini istiyor

Demokratik Kongo Cumhuriyeti (DRC) Başkanı Felix Tshisekedi, hükümetinden yıl sonunda başlamasını sağlamak için Birleşmiş Milletler barışı koruma misyonunun geri çekilmesini hızlandırmasını istediğini söyledi.

MONUSCO adı verilen misyon, silahlı grupların bölge ve kaynaklar için savaştığı DRC’nin doğusundaki güvensizliği bastırmaya yardımcı olmak için 2010 yılında daha önceki bir BM operasyonundan devraldı.

Ancak varlığı son yıllarda giderek daha popüler hale geldi, çünkü eleştirmenlerin sivilleri şiddetten korumada başarısız olduğunu ve ölümcül protestolara yol açtığını söyledi.

Aralık ayında yapılması planlanan anketlerde yeniden seçilmek isteyen Tshisekedi, Çarşamba günü BM Genel Kurulu’na verdiği demeçte,” 25 yıldır konuşlandırılan barışı koruma misyonlarının … isyanlar ve silahlı çatışmalarla başa çıkamaması üzücü ” dedi.

“Bu yüzden… Cumhuriyet hükümetine, Aralık 2024’ten Aralık 2023’e kadar bu ilerici geri çekilmenin başlangıcını öne çıkararak, MONUSCO’nun hızlandırılmış bir şekilde geri çekilmesi için BM yetkilileriyle görüşmelere başlaması talimatı verdim” dedi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu