GÜNEY AFRİKAHABERLERPOLİTİKA

Başkan Ramaphosa, 78. Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’na katılımını tamamladı

Başkan Cyril Ramaphosa, Güney Afrika’nın New York’taki Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nun (UNGA78) 78. Oturumuna katılımına öncülük ettiği Amerika Birleşik Devletleri’ne bir çalışma ziyaretini tamamladı.

Başkan, 19 Eylül 2023 Salı günü Güney Afrika’nın Ulusal Bildirisini “Güvenin yeniden inşası ve küresel dayanışmayı yeniden canlandırmak: 2030 Gündeminde ve herkes için barış, refah, ilerleme ve sürdürülebilirliğe yönelik Sürdürülebilir Kalkınmasında eylemin hızlandırılması” teması altında sundu.

Başkan Ramaphosa, 20 Eylül 2023 Çarşamba günü Kalkınma Finansmanı Zirvesi’ne katıldı.

Başkan, uluslararası mali mimarinin güçlendirilmesini ve reformunu savunmak için Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri António Guterres ve BM Genel Kurul Başkanı Büyükelçi Dennis Francis’e katıldı.

Başkan Ramaphosa, gelişmekte olan ülkelerin uluslararası ekonomik dünya düzeninin karar alma sürecine eşit ve anlamlı bir şekilde katılmaları gerektiğini söyledi.

Başkan Ramaphosa, “Birleşmiş Milletler tarafından kalkınma hakkının bir insan hakkı olarak kurulmasından bu yana dört yıl sonra, kalkınmayı destekleme taahhütleri yerine getirilmemesi, küresel kuzey ve güney arasındaki uçurumu derinleştiriyor” dedi.

Başkan ayrıca, BM Genel Sekreteri António Guterres’in ev sahipliğinde, Afrika liderlerinin yakın zamanda kabul edilen Nairobi İklim Değişikliği Bildirgesi ve Eylem Çağrısı’nın uygulanmasında eylem çağrısına katıldığı İklim Değişikliği Zirvesi’ne de hitap etti.

Bildirge, küresel ekonominin karbondan arındırılmasının eşitliğe ve ortak refaha katkıda bulunmak için bir fırsat olduğunu kabul ediyor.

Başkan Ramaphosa şunları söyledi: “İklim eylemi için finansman, tüm ülkelerin kendi özel ulusal koşullarını dikkate alarak kendi kalkınma yollarını izleme hakkına saygı göstermelidir.

“Güney Afrika, Paris Anlaşması sıcaklık hedefleriyle uyumlu olan iddialı Ulusal Olarak Belirlenmiş Katkısını uygularken, yeşil büyüme ve kalkınma için yeni fırsatlar görüyoruz.

“Bol güneş ve rüzgar kaynakları, önemli kritik mineral rezervleri ile Güney Afrika, kendisini yenilenebilir enerji, yeşil hidrojen ve sürdürülebilir sanayileşmede lider olarak konumlandırıyor.”

Başkan, Güney Afrika’nın UNGA78’e katılımını Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi reformunu savunmaya devam ettiği için ilerici olarak nitelendirdi ve Güney Afrika’nın Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’nin BM güdümlü küresel sürdürülebilir kalkınma hedeflerini karşılamak için yılda 500 milyar U$’lık hırsına verdiği desteği yineledi.

UNGA78’in oturum aralarında Başkan Cyril Ramaphosa, stratejik siyasi, diplomatik ve ticari bağları güçlendirmeyi amaçlayan birkaç ikili toplantı yaptı.

Bunlar arasında Nijerya Federal Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Bola Tinubu; Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodymyr Zelenskyy; Cezayir Demokratik Halk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Abdelmadjid Tebboune; Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Zimbabve Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Emmerson Mnagangwa ile görüşmeler yer aldı.

Başkanın Amerika Birleşik Devletleri’ne Çalışma Ziyaretinin bir diğer önemli noktası, Güney Afrika ve Amerika Birleşik Devletleri hükümetlerinin Güney Afrika’nın 2-4 Kasım 2023 tarihleri arasında Johannesburg’da 20. ABD-Sahra Altı Afrika Ticaret ve Ekonomik İşbirliği Forumu’na (AGOA Forumu) ev sahipliği yapmasının ortak duyurusuydu.

Başkan Ramaphosa, bu gelişmeyi, Güney Afrika’nın 2025’in ötesinde, Amerika Birleşik Devletleri’nin Afrika Büyüme ve Fırsat Yasası tarafından sağlanan ticari ortaklığın bir parçası olarak kalma niyetinin bir ifadesi olarak memnuniyetle karşıladı.

Bu ticari ilişki, iki ülke arasındaki daha geniş samimi ve güçlü ilişkilerin bir parçası olarak Güney Afrika ve Amerika Birleşik Devletleri için karşılıklı fayda sağlar.

UNGA78 Başkanı Ramaphosa hakkındaki değerlendirmesinde şunları söyledi: “Birleşmiş Milletler Genel Kurulu, çok taraflı ve ikili olarak yüksek düzeyde etkileşim kurabildiğimiz Güney Afrika için önemli ve stratejik bir platformdur.

“Ülkemizin ve kıtamızın kalkınmasına katkı sağlayacak anlamlı tartışmalara girdik. Eve moralim açık ve sosyal ortaklarımız ve evdeki işlerimizle ve küresel olarak ticari ve diplomatik ortaklarımızla çalışmaya devam ederken karşılaştığımız zorlukların çözüleceğinden coşkuyla gidiyorum.”

Başkana, Uluslararası İlişkiler ve İşbirliği Bakanı Dr. Naledi Pandor; Ticaret, Sanayi ve Rekabet Bakanı Ebrahim Patel; Çevre, Orman ve Balıkçılık Bakanı, Barbara Creecy; Sağlık Bakanı Dr. Joe Phaahla; Cumhurbaşkanlığı Bakanı Khumbudzo Ntshavheni; ve Planlama İzleme ve Değerlendirme Başkanlığı Bakanı Maropene Ramokgopa’yı içeren bir Bakanlar heyeti eşlik etti.

Kaynak: The Presıdency Republic of The South Africa

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu