BATI AFRİKABÖLGELERHABERLER

Bakan Francis: Sierra Leone ile Türkiye’nin uzun süreli ve karşılıklı samimi bir ilişkisi var

Antalya Diplomasi Forumu’na (ADF) katılan Sierra Leone Dışişleri Bakanı David Francis, AA muhabirine değerlendirmelerde bulundu.

Forum’un farklı sektörlerdeki dünya liderlerini, iklim değişikliği, uyuşmazlıkların çözümü, savaş ve barış gibi sorunların çözümü için yenilikçi diplomasinin nasıl geliştirilebileceğine dair fikirlerini paylaşması için bir araya getirdiğini belirten Francis, ADF’yi “büyük bir başarı” olarak nitelendirdi.

Francis, BMGK’de gündeme gelen konuların %70-75’inin Afrika ilgili olduğunu vurgulayarak hiçbir Afrika ülkesinin temsil edilmemesinin “tarihi bir adaletsizlik” olduğunu ifade etti.

Tüm küresel aktörlere BMGK reformun hakkındaki görüşmelere öncülük etmeleri için çağrıda bulunan Francis, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ADF’nin açılışındaki konuşmasında kullandığı “Dünya beşten büyüktür.” ifadesinde BMGK’de reform yapılması çağrısını yinelediğini söyledi.

Bakan Francis, ülkesinin, BMGK’da reform yapılması için Afrika adına öncülük etme isteği olduğunu vurguladı.

“Sierra Leone ve Türkiye’nin uzun süreli ve karşılıklı samimi bir ilişkisi var”

Açıklamasında Sierra Leone-Türkiye ilişkilerine de değinen Francis, uzun süreli ve karşılıklı samimi bir ilişkileri olduğunu kaydetti.

İki ülkenin siyasi ilişkilerinin oldukça güçlendiğini vurgulayan Francis, ticari yatırım olanaklarının da karşılıklı olarak geliştiğini ifade etti.

Bakan Francis, ülkesini “yatırım olanakları yeri” ve barışçıl olduğunu belirterek Türkiye ile bundan sonra ticaret ve yatırıma odaklanacak bir ilişki geliştireceğini vurguladı.

Sierra Leone’nin 10 ila 20 yılda orta gelirli ülkelerden biri olması istediğini kaydeden Francis, şu değerlendirmede bulundu:

“Türkiye’den öğrenmek istiyoruz. Türkiye’ye geldiğinizde ve Türkiye’nin bir ucundan bir ucuna seyahat ettiğinizde altyapıdaki ilerlemeleri görüyorsunuz. Teknolojik ve altyapıyla ilgili gelişmelerden çok etkilendim.”

Francis, Karadeniz Holding iştiraki Karpowership’in ülkenin elektriğinin önemli bir kısmını tedarik ettiğini ve Türk şirketi SUMMA’nın şu an yeni havaalanı terminalini inşa ettiğini dile getirdi.

Kaynak: AA

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu