BATI AFRİKABÖLGELERDOĞU AFRİKAGÜNEY AFRİKAHABERLERKUZEY AFRİKAORTA AFRİKA

Avrupa’dan Afrikalı öğrencilere çifte standart

Avrupa’daki üniversiteler, Ukrayna vatandaşı öğrencileri kabul ederken Afrikalıları reddediyor.

Rusya’nın Ukrayna’yı işgali yerel insanları etkilediği kadar ülkedeki yabancıları da olumsuz etkiledi. Çeşitli Afrika ülkelerinden Ukrayna’ya okumak için gelenlerin birçoğu ne yapacağı hususunda kararsız kaldı.

Afrikalı öğrenciler ya hükümet burslarından ya da eğitim ücretlerinin düşük olmasından dolayı bireysel sponsorlardan faydalanarak Ukrayna’ya geldi.

Doğu Afrika Topluluğu’nun verilerine göre topluluk üyesi ülkelerin vatandaşlarından en az 400 öğrenci Ukrayna’dan tahliye edildi.

Rusya’nın Ukrayna işgalinden dolayı eğitim hayatları etkilenen bu öğrenciler şimdi change.org adlı uluslararası sitede mağduriyetlerinin giderilmesi için kampanya başlattı.

Korrine Sky adlı bir insan hakları savunucusu tarafından başlatılan ve hedefi 35 bin kişiye ulaşmak olan bu kampanyayı cuma gününe değin toplam 26 bin 387 kişi imza attı.

Sky, “UNESCO, Küresel Eğitim Koalisyonu, Avrupa Komisyonu, Avrupa’daki üniversiteler, İngiltere, İrlanda, Kanada ve Amerika Birleşik Devletleri, eğitimle ilgili tüm ülke ve kuruluşlardan, Ukrayna’daki savaş nedeniyle eğitimleri kesintiye uğrayan Afrikalı öğrencilerin eğitimlerine devam edebilmeleri ve bitirebilmeleri için gerekli desteği sağlamalarını istiyoruz.” ifadelerini kullandı.

Nijerya, Fas ve Mısır başta olmak üzere öğrencilerin dörtte biri Afrika’dan geliyor.

Kenya’nın Ukrayna’da çeşitli üniversitelerde okuyan 183 öğrencisi, Uganda’nın 100’ün üzerinde, Tanzanya’nın ise 11 öğrencisi var. Ruanda Hükümet Yardımcısı sözcüsü Alain Mukurainda, mart ayında Ukrayna’da eğitim gören 86 Ruandalı öğrenci olduğunu açıkladı.

Afrikalı öğrencilerin çoğunluğu online eğitime erişemiyor. Bunun yanı sıra Ukraynalı sınıf arkadaşlarının bursları devam ederken onların eğitim bursları da kesildi.

Dünyanın Ukraynalı mültecilere kucak açtığı bir ortamda Afrikalılar ırkçılığa maruz kalıyor.

Yapılan kampanyada, “Afrikalı öğrencilere, Ukraynalı sınıf arkadaşlarıyla aynı şartlarda üniversiteye erişim sağlanmasını istiyoruz” deniyor.

İmza kampanyasında, öğrencilerden bazılarının Avrupa ülkelerinde göçebe hayatı yaşadığı, gözaltına alındığı, sınır dışı edildikleri veya ülkelerine geri gönderildikleri ortaya konuyor.

Sky’ın anlattığına göre yalnızca Ukraynalı öğrenciler burs imkanlarından faydalanmak amacıyla Avrupa üniversitelerine başvurabiliyor. Afrikalılar bulundukları ülkelerdeki üniversitelerdeki burslardan yararlanamıyor.

Sky, bu öğrencilerin Ukrayna üniversitelerinden transkriptleri verilmezken, başvurdukları üniversiteler ise Ukrayna’da ikamet ettiklerine ya da öğrenci olduklarına inanmıyor.

Çeşitli Afrika ülkelerinden Ukrayna’ya gelen öğrenciler eğitim hayatlarını kendi imkanlarıyla tamamlayamayacakları için Ukraynalı sınıf arkadaşlarıyla aynı haklardan yararlanmak istiyor.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu