BÖLGELERGÜNEY AFRİKAHABERLER

Apartheid karşıtı mücadelenin simge ismi İmam Abdullah Harun için adalet arayışı sürüyor

Güney Afrika Cumhuriyeti’nde “apartheid” rejimiyle mücadelenin sembol isimlerinden İmam Abdullah Harun’un ailesi, gözaltında öldürülen babalarının ölümünün aydınlatılmasını istiyor.

Güney Afrika Cumhuriyeti Ulusal Savcılık Otoritesi, İmam Abdullah Harun‘un gözaltında ölümüyle ilgili ailesinin uzun süredir yaptığı yeniden soruşturma talebini 1 Haziran’da kabul etti.

İmam Abdullah Harun’un oğlu  Muhammed Harun,  babası için adalet ve suçluların yakalanmasını istediklerini vurgulayarak babasının ölümüyle ilgili soruşturmanın yeniden açıldığını ve gerçeği duymak istediklerini belirtti.

Aile olarak zorlu yıllar geçirdiklerine işaret eden Muhammed Harun, bir diğer isteklerinin ise Harun’un ilham verici karakteriyle yeni nesillere örnek olması olduğunu söyledi.

Irkçılığa karşı direnen bir lider: İmam Abdullah Harun

Güney Afrika’da Müslümanların ırkçılık ve hak mücadelesinin sembol isimlerinden İmam Abdullah Harun, 1924’te Cape Town’da doğdu.

İlköğretim eğitimini tamamladıktan sonra dini ilimler öğrenmek üzere Suudi Arabistan’a giden İmam Harun, 2. Dünya Savaşı’nın başlamasıyla ülkesine döndü.

İmam Harun, 1955’te Cape Town’daki El-Camia Camisi’nde imamlık yapmaya başladı. Kadınlar ve çocuklarla ilgili meselelere eğilen İmam Harun, kısa sürede toplumsal sorunları konu alan hutbeleriyle tanınmaya başladı.

Claremont Müslüman Gençlik Derneği (CMYA) ve Muslim News gazetesini kuran İmam Harun, başta gençler olmak üzere toplumu apartheid rejimine karşı harekete çağırdı.

İmam Harun, 1969’da apartheid rejimine karşı verdiği mücadele nedeniyle işkence altında hayatını kaybetti.

Kaynak: AA

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu