BÖLGELERGÜNEY AFRİKAHABERLER

Angola’nın ilk petrol platformu haziranda denize indirilecek

Angola’nın ilk petrol platformunun bu yılın haziran ayında denize indirilmesi bekleniyor.

“Lifua A” adıyla anılan platform, Cabinda’daki Malongo kampında yapım aşamasında ve birkaç hafta içinde denize açılması bekleniyor. Chevron’a bağlı yerel yan kuruluşu Cabinda Körfezi Limited Petrol Şirketi (CABGOC) aracılığıyla desteklenen proje için 60 milyon dolarlık bir bütçe gerekiyordu.

Angola Başkanı Joao Lourenço’nun Cabinda Eyaletine gerçekleştirdiği üç günlük bir ziyaret sırasında projenin kendisine sunulduğu bu bilgi kamuoyu ile paylaşıldı.

Angola Petrol ve Gazdan Sorumlu Devlet Bakanı José Barroso şubat ayında sektörün çıktılarını sunduğu bir raporunda, korkunç bir 2020 yılının ardından gerçekleşen toparlanmayı doğruladı. Angola’da 2021 yılında yüzde 50’nin üzerinde artışla 27,87 milyar dolarlık ham petrol ihracat geliri elde edildi.

Angola’nın dünya çapındaki müşterilerine toplam 394,22 milyon varil ham petrol sevk edildi. Bu petrolün %70’inden fazlası Çin tarafından satın alındı.

Angola petrol sektöründeki yükselişin bir parçası olan bu projenin 300 kişilik istihdam oluşturması bekleniyor. Bu platform 2023’ün sonlarında üretime başlayacak.

 

Kaynak: Africanews

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu